Pies


Psy to jedne z najpopularniejszych czworonogów domowych, został udomowiony przez człowieka już wiele wieków temu i od tego czasu towarzyszy mu pomagając w pracy, czy też jako towarzysz, obrońca i tak dalej. Z encyklopedii dowiedzieć możemy się, że psy to drapieżne ssaki, których przodkami były wilki szare. W procesie sztucznego doboru stworzona została jednak współczesna forma psa, między którą występują różne rasy. Psia rodzina jest bardzo różnorodną, najmniejsze gatunki z ledwością odrastają od ziemi, największe natomiast bez problemu mogłyby powalić i poważnie uszkodzić dużego człowieka. Różnorodność psów już wielokrotnie była obiektem badań, oprócz tego także ich usposobienia, zwyczajów i możliwości intelektualnych. Jak się okazało niektóre psy będą bardziej spokojnie i przyjacielsko nastawione do człowieka, niektóre z gatunków są stosunkowo o wiele bardziej agresywne, niektóre natomiast podatne są na przyswajanie różnego rodzaju wyuczonych i skomplikowanych zachowań – te ostatnie właśnie wykorzystywane są w policji, w wojsku, czy też jako pomocna ręka dla osób niepełnosprawnych i niewidomych.

Pies obok kota jest jednym z ważniejszych i najpopularniejszych ssaków drapieżnych należących do rodziny psowatych, który udomowiony został już tysiące lat temu i jest potomkiem szarych wilków. Jego współczesne formy stworzone zostały natomiast w większości przypadków przy wykorzystaniu sztucznych doborów. Jak mówi przysłowie pies jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka, leży w tym poniekąd prawda, gdyż zwierzęta bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli, dokładnie nie możemy jednak określić na jakiej działa to zasadzie. Oprócz tego psy są jednymi z mądrzejszych zwierząt i istnieje możliwość ich przystosowania do współpracy z policją, niewidomymi, czy też upośledzonymi.

Pies zaliczany jest do grona drapieżnych ssaków z rodziny psowatych, który udomowiony został przez człowieka i wykształcił się z wilka szarego. Jego współczesne formy w większości przypadków zostały stworzone za pomocą sztucznego doboru. Zwierzę to bardzo często określane jest mianem najlepszego przyjaciela człowieka i w cale nie na darmo, gdyż z całą pewnością jest to jeden z najpopularniejszych domowych pupili i bardzo duży odsetek ludzi będzie posiadał w swoich domach własne psy. Zwierzęta te będą o wiele bardziej przywiązane do właściciela niż koty, wydawać by się mogło, że są po prostu wiernymi. Oprócz tego z powodu ich wysokich jak na zwierzęta możliwości i mądrości są bardzo często pomocne człowiekowi, po specjalnej tresurze pomagają policjantom w łapaniu złodziei, szukaniu narkotyków, są pomocnymi dla osób niewidomych oraz głuchoniemych, czy też pracują w ratownictwie odszukując osoby zaginione. Mimo tego wszystkiego psy i tak cały czas spotykały będą się z nieuzasadnioną agresją ze strony człowieka, który traktuje je przedmiotowo.