Oswajanie z miejscem


Chwile bardzo emocjonujące to te gdy kotek trafia do naszego M. Trzeba go oswajać z domem powoli. Najlepiej wydzielić mu miejsce, jako enklawę w której oswaja się z całą resztą. Maluch może czuć się nieswojo, jednak to napięcie można zmniejszyć dzięki kilku prostym środkom zapobiegawczym.

Po pierwsze potrzebujemy legowiska i miejsca na legowisko, jeszcze zanim sprowadzimy zwierzę do domu. Miejsce powinno być ustronne, z dala od domowej krzątaniny. Kot potrzebuje dużo snu, stąd to ustronne miejsce. Miejsce musi być też ustronne ze względu na przeciągi, ponieważ młody kot potrzebuje ciepła. Być może najlepszym miejscem będzie legowisko, gdzieś koło kaloryfera, z daleka od otwartych okien. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w kocie jedzenie i kuwetę. Są osoby, które umieszczają kocie legowisko w sypialni, miski w kuchni, a kuwetę w łazience. Zaleca się jednak by przez pierwsze kilka tygodni trzymać te rzeczy w jednym miejscu, by kot miał większe poczucie bezpieczeństwa i łatwiej poddawał się zabiegom wychowawczym.

Jeśli wszystko przebiegnie w porządku kot pokocha nas i dom, i zaczniemy spędzać razem wiele radosnych chwil. Bardzo wiele zależy od tych pierwszych chwil, więc warto się poświęcić specjalnie pod wymogi malucha.