Oswajanie z miejscem – powitanie


Nie należy atakować miłością kota w tych pierwszych chwilach w domu. Kotu potrzeba wtedy sporej przestrzeni życiowej, atmosfery niczym nie zakłóconej. Bardzo niepokojące są dla kota mocne odgłosy w domu i na zewnątrz. Jeśli przygotowaliśmy specjalną enklawę w którymś z pokojów, kot powinien być tam zamknięty przez pierwsze kilka dni, ale tak by mógł ten pokój – enklawę penetrować do woli. Przede wszystkim jednak należy postawić na sen kota, bowiem będzie on potrzebował sporo snu.

Spotkania domowników z kotem nie powinny być z byt częste na początku. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które chcą łapać kota i podnosić. Złe pierwsze wrażenie może mieć niekorzystny wpływ na dalsze relacje ze zwierzęciem. Trzeba w tym celu edukować dzieci, by właściwie obchodziły się ze zwierzakiem.

Będzie problem jeśli w domu pojawił się kot, a mamy bardzo małe dzieci, które nie rozumieją podejścia do kota i jego potrzeb. Natomiast dzieciom w wieku szkolnym łatwo to wytłumaczyć. Dzieci muszą wiedzieć że z kotem trzeba obchodzić się delikatnie. Dzieci w wieku szkolnym można zostawić same z kotem, problem dotyczy przedszkolaków i młodszych.

Powinniśmy mieć zaufanie do każdego kto ma kontakt z naszym zwierzęciem. Od kolegów począwszy, skończywszy na fryzjerach.