Ustalanie jadłospisu


Młode koty mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosły kot. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia kocięta mogą podwoić albo potroić wagę ciała. Potrzebują zatem wiele kalorii, muszą jeść częściej niż 2 razy dziennie. Młode koty celują w tzw. podjadaniu.

Lista składników odżywczych, których wymaga organizm kotka nie różni się zbytnio od tego czego potrzebują dorosłe koty. Natomiast proporcje tych składników muszą zostać dopasowane do wieku. Kocięta np. potrzebują więcej białka, niż starsze koty. Najnowsze badania wykazały, że kocięta na wysokobiałkowej diecie miały w dolnym odcinku przewodu pokarmowego mniejszą ilość dobroczynnych bakterii z rodzajów bifidobacterium i lactobacillus niż te które jadły bardziej zróżnicowaną karmę.

Wniosek jest taki, że choć kocięta istotnie potrzebują więcej białka niż dorosłe osobniki to niezbędne są też im inne składniki odżywcze takie jak tłuszcze i węglowodany. Tymczasem wielu właścicieli uważa, że koty w ogóle nie potrzebują węglowodanów, lecz liczni weterynarze wręcz zalecają podawanie ich kociętom. Przeciwnicy węglowodanów uzasadniają, że w naturze koty nie spożywają tych związków, i że ich jelita nie są nawet przystosowane do ich trawienia. Koty domowe jednak mają przewód pokarmowy dłuższy niż dzikie koty, są zatem w stanie przyswoić dość dużo energii z węglowodanów złożonych zawartych chociażby w gotowanych produktach pełnoziarnistych.