Woda dla kociąt


Myśląc o odżywianiu kotów większość ludzi zastanawia się nad tym ile białka, tłuszczów i węglowodanów zawiera dana karma. Właściciele przejmują się także zawartością witamin i minerałów, ale czy wiemy że najważniejszy składnik pożywienia naszego kociaka nie zawiera żadnych witamin, ani kalorii? Zdecydowanie najistotniejszym elementem zdrowej kociej diety jest woda. Woda pełni liczne funkcje w organizmie kota. Po pierwsze i najważniejsze zapobiega odwodnieniu, które jest niebezpieczne dla każdej żywej istoty. Ponadto dzięki niej składniki odżywcze są rozprowadzane po organizmie, a niepotrzebne substancje – usuwane z niego w moczu. Woda służy wreszcie do regulowania temperatury ciała.

Zła wiadomość jest taka, że kocięta wcale nie chłoną wody jak gąbka. Młode koty zwyczajnie nie mają tak silnego pragnienia jak inne zwierzęta, dlatego właśnie ważne jest by nasz maluch miał zawsze dostęp do świeżej wody, najlepiej w kilku miejscach w domu. Widok miseczki z wodą przypomni mu że powinien się napić.

Jednak nie zawsze widok wody skłoni kotka do napicia się jej. Możemy zwiększyć ilość spożywanej przez kocięta wody karmiąc je mokrym pokarmem. Większość jedzenia z puszki zawiera co najmniej 75% wody. Jeśli znajdziemy taki jego rodzaj, który będzie smakował naszemu kotkowi to zapewnimy mu właściwe nawodnienie.