Oswajanie z miejscem – aklimatyzacja


Jeśli mamy w domu innego czworonoga trzeba zachować ostrożność, ale dopuszczać zwierzęta do siebie systematycznie, krok po kroku. Wszystko zależy od tego jakiego gatunku jest drugi czworonóg, stąd wymagana jest ostrożność i brak pośpiechu. Najpierw kot musi się oswoić z miejscem, dopiero później z innymi domownikami. Problem może być z dużym psem, który może przestraszyć małego kota. Może także duży czworonóg niechcąco poturbować małego. Zaleca się trzymanie psów na smyczy, gdy zapoznajemy kota z czworonogiem. Na czas powitania zaleca się umieścić kota w transporterze

Jeśli mamy już innego kota przedstawioną wyżej procedurę można zastosować bez użycia smyczy. Starszy kot może w ogóle nie wykazywać zainteresowania maluchem, albo też może obwąchiwać przybysza od stóp do głów. Dopóki oba kota zachowują się przyjaźnie dopóty pozwalamy im zapoznawać się ze sobą.

Nie rzucajmy żadnej ze stron kontaktu na głęboką wodę, bowiem nie tylko dla małego kota może to być stresujące, ale również dla obecnych dłużej w domu czworonogów. Pierwsze spotkania powinny być po prostu krótkie. Jeśli przebiegają one pomyślnie i nie widać oznak uprzedzenia i agresji, wówczas możemy skorzystać z systemu nagród, który utrwali tą relację. W czasie gdy nasi pupile będą oswajać się ze sobą, pozwalajmy im na coraz częstszy kontakt między nimi. Jednak pozostawajmy ciągle czujni, dopóty dopóki nie będziemy mieć pewności że dobrze się tolerują. Pierwsze oznaki agresji powinny prowadzić do rozdzielenia obu stron. Najwyżej ponowimy kontakt następnym razem.