Hodowca lub schronisko


Ze swojej strony wymagamy od hodowcy by dostarczył nam kota zdrowego i dobrego, jednak również hodowcy oczekują od nas dobrej opieki nad zwierzętami i pewności że będziemy robić to właściwie. Posiadanie kota to w końcu nie żaden kaprys, lecz odpowiedzialność. Potrzeba nam pieniędzy i czasu, by zapewnić kotu to czego potrzebuje i musi o tym wiedzieć też hodowca.

Hodowca może poprosić o podpisanie zobowiązania, że kocię w określonym wieku zostanie wykastrowane lub wysterylizowane. To bardzo ważne, bo dzięki temu przyłożymy rękę do ograniczenia niechcianych zwierząt, zmniejszy to także podatność na inne choroby i wyeliminuje nowotwory pewnych narządów.

Drugim źródłem nabycia kota jest schronisko. Niestety jest czasami tak, że schronisko niewiele wie na temat przyjmowanego zwierzęcia, ponieważ ich dotychczasowi właściciele wstydzą się przyznać do problemów wychowawczych. Na szczęście również dla nas schroniska przeprowadzają testy medyczne i behawioralne przed umieszczeniem zwierzęcia w nowym domu. Trzeba się liczyć z tym, że tak jak hodowca – schronisko też będzie chciało zaczerpnąć o nas nieco informacji. Pracownicy placówki zechcą na pewno się dowiedzieć czy mamy doświadczenie ze zwierzętami oraz ilu jest domowników.

Kociak ze schroniska to bardzo dobry pomysł. W ten sposób pomagamy nie tylko sobie, ale i innym, w tym kociakowi.