Kilka ważnych uwag ogólnych


Każdy właściciel kota wie, że jego pupil ma swoją wyjątkową osobowość, mocne i słabe strony. Każde zwierze preferuje określone rodzaje zabaw i przyjemności.

Nigdy nie należy pozwalać kotu chwytać w zabawie rąk lub palców lub bawić się w dzikie walki i gonitwy, podczas których człowiek lub kot mogli by doznać urazu.

Rób przerwy na odpoczynek, ponieważ koty nie potrafią długo utrzymać koncentracji na ćwiczeniach, Zbyt intensywna zabawa lub agresywni towarzysze są przyczyną stresu, który obciąża przede wszystkim zwierzęta młode lub lękliwe. Zakończ więc zabawę spokojnie, aby koci domownik mógł odzyskać energię.

Rodzaj zabawy i jej czas muszą być dostosowane do warunków klimatycznych oraz otoczenia. Niektóre koty są wrażliwe na gorąco. Należy też zwracać uwagę na sprzęty czy miejsca sprzyjające urazom.

Koty lubią rutynę i chętnie przestrzegają wyznaczonych pór. Nasze domowe zwierzęta, podobnie jak te dziko żyjące, są najbardziej aktywne po zmierzchu i w godzinach wieczornych. Polowanie lub zabawa sprawiają im wtedy największą przyjemność. Kot wówczas z ciekawością bada wszystko i wszystkich w mieszkaniu, uruchamia sie również wówczas kocia chęć kontrolowania.