Przygotowanie domu


Środowisko domowe należy dostosować do nowych potrzeb. Może się okazać że nasz dom nie jest najlepszym środowiskiem, bo ma miejsca – pułapki, takie jak np. trujące rośliny. Pułapkami dla małego kota mogą być małe dzieci. Poza tym niebezpieczeństwa to przedmioty które mogą zainteresować kota i powinny zniknąć z jego pola widzenia.

Domowe zagrożenia

Kot może wejść do zmywarki, suszarki bębnowej lub piekarnika. Generalnie żadne z takich urządzeń nie mogą być otwarte w środowisku przebywania kota. Należy zamykać szafki z jedzeniem, do spiżarni, lodówkę. Zabezpieczone powinny być też kosze na śmiecie.

Skłonność kota do zabawy może oznaczać pogryzienie ozdób i pamiątek na kominku. Kot interesuje się też zasłonami i firankami. Podobnie jest z przewodami elektrycznymi. Jeśli kot znajdzie się w łazience lub magazynku niebezpieczeństwo związane jest z detergentami, zaś w salonie – z kwiatami.

Następnie niebezpieczeństwo związane jest z ostrymi narzędziami, przyborami do szycia, szpilkami, igłami.

Natomiast bezdyskusyjnym zagrożeniem domagającym się uwagi są otwarte okno w mieszkaniu na wyższych piętrach. Zaleca się zabezpieczanie je siatką.

Bezpieczny pokój

Ważne jest by w ślad za przyjęciem kota do domu wydzielić mu zabezpieczone, odrębne pomieszczenie w którym będzie się oswajał z przestrzenią nowego miejsca. Tam też powinna być kuweta, legowisko oraz miski z pokarmem i woda. Wiele osób idzie tym tropem i wydziela na czas adaptacji kota np. łazienkę.