Karmienie


Zwierzę, tak jak człowiek – chce jeść. Kot na dodatek chce jeść całkiem nieźle, więc trzeba to wziąć pod uwagę, a może nawet przede wszystkim.

W karmie dla kotów ma zawierać się cały bilans energetyczny, a w nim witaminy, sole mineralne, białko i węglowodany, jak również aminokwasy. Do tego służą specjalne karmy nabywane w sklepie dla zwierząt.

Węglowodany są tymi elementami w karmie kotów, które nie są zbyt potrzebne, bo koty potrzebują w bilansie energetycznym głównie białek. Inaczej ma się sprawa z witaminami – szczególnie witaminy z grupy B są niezbędne, potrzebna jest witamina D i takie minerały jak fosfor. Bardzo ważnym budulcem jest białko, ponieważ zawiera też aminokwasy, tworzy i naprawia tkanki. Natomiast kwasy tłuszczowe popularnie zwane tłuszczami są konieczne tak jak białko. Nie inaczej jest z błonnikiem, który pozwala dobrze trawić i wydalać. Jak widać witaminy, białko, tłuszcze i błonnik są tymi rodzajami pokarmu, który mamy zapewnić. Do tego ważne jest w jakiej formie pokarm będzie kotu podawany. Wskazany jest pokarm wilgotny i rozdrobniony, jak również suchy – dzięki któremu kot zapewni sobie higienę zębów i jamy ustnej.

Młody kot posiada dobrą przemianę materii, wymaga więc sporej dawki białka i witamin. Mniej potrzebuje kot w średnim wieku, natomiast senior tak jak młody – potrzebuje odpowiedniej ilości wymienianych suplementów.

Koty jedzą małymi porcjami 2-4 razy dziennie, dozując sobie odpowiednią ilość samemu. Należy unikać otyłości kotów, więc być może kot będzie jadł więcej niż potrzebuje. Ważne jest by rozumieć potrzeby gastronomiczne kota.

Wielu praktykuje podawanie kotom jedzenia domowego np. kurczaki lub kość wołową. Jest to dobry pomysł.