Przenosiny do nowego domu


Koty źle znoszą zmiany, bo przywiązują się do miejsc. Istnieje kilka wskazówek pomocnych do przenosin. Trzeba unikać sytuacji w których kot przeżyłby szok w związku z przenosinami. Dobrze jest zaopatrzyć się w transporter. Ważne jest żeby nie zostawiać kota w samochodzie, bo większość kotów nie lubi samochodów.

Akomodacja

Ważne jest stworzenie specjalnej enklawy w nowym miejscu zamieszkania, np. w łazience. Po przyjeździe do nowego miejsca zamieszkani należy umieścić kota w enklawie. Ważne jest by poczynić pewne obserwacje jak kot czuje się w nowym miejscu. Jeśli będzie nieśmiały i zalękniony należy dać mu jeszcze trochę czasu w enklawie. W enklawie powinien spędzić kilka do kilkanaście dni. Dopiero potem można uchylić drzwi aby samodzielnie mógł opuścić enklawę.

Wychodzenie na zewnątrz

Zalecane jest aby przez pierwsze 3 tygodnie kot nie wychodził z enklawy. Potem może zaznajomić się z resztą mieszkania, a na samym końcu z ogrodem. Kot powinien mieć obrożę z plakietką posiadającą numer telefonu do właściciela. Dobrze jeśli ma wszczepiony chip i jest zaszczepiony.