Pierwsze spotkanie twoich kotów


Ważny jest pierwszy kontakt kotów ze sobą nawzajem. Jeśli pierwszy będzie dobry to może zaważyć na kształcie całej relacji w późniejszym czasie. Wskazane jest nie rzucać kotów na głęboką wodę towarzyską i przedstawiać ich sobie etapami.

Odradzane jest kojarzenie kotów w trakcie świąt, remontów czy wizyty gości. Kluczowy jest stan zdrowia sprawdzony u weterynarzy, kluczowy dlatego że zdrowie kota lub jego brak może wpłynąć na tego drugiego, który do tej pory był pierwszym.

Wskazane jest nie stwarzanie sytuaji konkurowania kotów ze sobą o pokarm lub kuwetę. Dobrze jest jeśli koty są odmiennej płci, ponieważ zmniejsza to napięcie konkurowania.

Zapachowa wizytówka

Na początku dobrze jest jeśli nowy kot zostanie umieszczony w oddzielnym pomieszczeniu od miejsca przebywania pierwszego konta. Najpierw pójść do jednego, wziąć na kolana i pogłaskać, a później pójść do drugiego po to by zaznajomił się z zapachem tamtego. Przez kilka dni trzymać koty w oddzielnych pomieszczeniach, by następnie skonfrontować ich ze sobą w momencie gdy znają już swoje zapachy.

Pierwsze spotkanie

Ważnym etapem jest przedstawienie sobie zwierząt. Jednego kota umieszcza się w transporterze na odpowiedniej wysokości. Pierwszy kot będzie miał okazję zbliżyć się do nowego. W ten sposób zapoznają się wstępnie. Przyjazne gesty z obu stron należy nagradzać jakimś przysmakiem. Takich spotkań powinno być więcej niż jedno, aż w końcu przyjdzie czas na wspólne karmienie.

Kiedy dojdzie już do spotkania należy kontrolować sytuację, dobrze jeśli koty mają się gdzie wspiąć aby móc od siebie uciec. Optymistyczny jest fakt że większość kotów przyzwyczaja się do siebie po krótkim czasie.