Jak pies z kotem


Wcale nie jest powiedziane że kot i pies są wrogami, bo doświadczenie wielu wskazuje że potrafią się nawet zaprzyjaźnić. Bywa że pies z kotem żyją lepiej niż kot z kotem.

Wzajemna podejrzliwość zwierząt to początkowy wariant znajomości, który jednak przeradza się z czasem w przyjaźń. Zwierzęta wystarczy powoli oswajać ze sobą, unikając sytuacji rywalizowania o względy właściciela lub pokarm. Zwierzęta powinny początkowo znajdywać się w oddzielnych pomieszczeniach. Właściciel powinien na zmianę bywać w jednym i w drugim pomieszczeniu po to by zwierzęta poznał swój zapach. Niezłym pomysłem jest też zamiana ich kocyków w ich legowiskach.

Pierwszy kontakt

Zwierzęta powinny być nakarmione aby mogło dojść do zapoznania się. Pies powinien być na smyczy, a kot w transporterze. Pies powinien obwąchać transporter z kotem.

Takich spotkań powinno być kilka, by można było spuścić psa ze smyczy, a kota wypuścić z transportera. Zwierzaki same dadzą znać kiedy są gotowe na pełny kontakt. Z doświadczenia właścicieli wynika, że najtrudniej idzie z kotami terrierom. Jednocześnie kot powinien mieć możliwość ucieczki przed psem gdzieś na wyższe miejsca mieszkania. Kuweta kota powinna być niedostępna dla psa. Ważne jest by legowiska zwierząt były w innych miejscach mieszkania.