Kot przyjacielem człowieka


Koty to wyjątkowe zwierzęta, nie ma co do tego wątpliwości. Bywają towarzyskie i przyjacielskie jak psy. Istnieje wiele różnych powodów dla których kot może być czynnym towarzyszem życia. Wspaniale jest oglądać dorastanie kota. Dachowiec lub rasowy – to może być bez znaczenia, ponieważ chodzi o przyjaźń, nawet jeśli na początku wydaje się być nieodwzajemniona. Badania wykonane na podstawie obserwacji zwierząt wykazały, że kot potrafi redukować stres i zwiększać poczucie zadowolenia z życia. Dodatkowym plusem jaki można przytoczyć jest radość i towarzyskość kotów. Trzeba jednak brać pod uwagę, że odpowiedzialność za kota mieści się w jego emocjonalnych i psychicznych potrzebach, i wiele tu do zrobienia ma właściciel. Posiadany dom lub mieszkanie, tworzą środowisko życia kota, więc warto dołożyć starań, aby potrzeby pupila były spełnione.

Kot uczy się, obserwuje i czuje, ucząc się pożycia z właścicielem. Sporym atutem we wzajemnym współżyciu jest samodzielność kotów, którą mylnie odczytuje się jako pychę. Tymczasem są to zwierzęta bardzo skromne, zwłaszcza jeśli zachowują czystość. Pokazanie kotu właściwych wzorców uskrzydli wkrótce właściciela, bowiem kot jak mało które zwierzę potrafi przyswoić i nauczyć się czystości.

Wychowując dorastającego kota należy zwrócić uwagę na jego zdrowie i samopoczucie. W ten sposób możemy uniknąć pospolitych dla kotów schorzeń, które są leczone specjalistycznie z dobrymi rezultatami. Należy mieć na uwadze tutaj, że wspomniane czynności mogą być utrudnione ze względu na skłonność kotów do ukrywania oznak słabości. Subtelne zmiany w kondycji kota mogą być wychwycone wyłącznie drogą właściwego pożycia na linii właściciel – kot. W ten sposób istnieje możliwość prawdziwego pokochania zwierzaka, który stanie się wspaniałym przyjacielem na naszym terytorium. Cóż innego jak kot upiększy i ożywi dom. Wiedzieli to już Egipcjanie, że tajemniczy czar kotów potrafi inspirować ludzi.