Starzejący się kot


Starzejący się kot traci sprawność. Jak najlepiej świadczy o właścicielu fakt, że dba o starzejącego się kota, nie gorzej niż o młodego.

Po 8 roku życia kot zaczyna się starzeć, więcej spać i mniej się ruszać. Co ciekawe starzejący się kot wykazuje większą potrzebę kontaktu z panem, niejako chroniąc się pod jego skrzydłami.

Kot w wieku senioralnym to kot który przekroczył 14 rok życia. Kot taki wymaga częstszego szczotkowania oraz częstego obcinania pazurków. Dobrze jest legowisko seniora umieścić blisko systemu grzewczego, ponieważ nie trzyma on już dobrze ciepłoty ciała.

Kot w wieku senioralnym traci swoje zdolności wzrokowe i słuchowe. Dobrze jest trzymać kota-seniora w domu odwiedzając czasem lekarza weterynarii.

Istnieją specjalne karmy dla kotów seniorów, z większą ilością błonnika i witamin. Tym niemniej potrzeba wsparcia weterynaryjnego. Są oprócz tego 2 priorytety: kot powinien mieć wsparcie weterynaryjne na wypadek zatwardzenia oraz stały dostęp do świeżej wody.

Starszego kota trzeba mieć na oku, tak jak u ludzi – starszy kot może przejawiać problemy z ciśnieniem, nadczynnością tarczycy czy sercem. Rutynowe i kompletne badania zalecane są 2 razy w roku.