Opieka nad kociętami


W zakresie opieki nad kociętami, kotka jest samowystarczalna. Wystarczy zapewnić jej wszystko co niezbędne. Pierwsze dwa tygodnie po porodzie są tym momentem w którym kotka samodzielnie opiekuje się małymi.

Wspomniane dwa tygodnie to okres w którym zawiązuje się i zaczyna funkcjonować wzrok młodych. Po upływie 2 tygodnii zaczynają chodzić po okolicy.

Przełomowy jest upływ trzeciego tygodnia, bowiem można pomagać wtedy w karmieniu. Należy dostarczyć odpowiedniego pokarmu specjalnie dla maluchów. Ilość posiłków nie powinna przewyższać czterech.

Po 2 tygodniach kociaki można brać na ręce. W ten sposób koty oswajają się z człowiekiem. Jednocześnie jest to czas w którym ustala się razem z weterynarzem strategię antypasożytniczą. Pierwsze szczepienia weterynarz powinien wykonać na wysokości 8 tygodnia.

Higiena ogólnoustrojowa powinna iść w parze z higieną socjalną. Bardzo ważne jest by przyszły posiadacz małego kota posiadał właściwe warunku do wzrostu i mieszkania, a także zdrowy rozsądek. Dobierajmy przyszłych właścicieli, a kot będzie szczęśliwy.