Żałoba


Żałoba jest niezbędną częścią ukojenia cierpienia po bolesnej stracie. Nikt nie wie lepiej o stracie, niż ten którego ukochane zwierzę odeszło.

Nie powinniśmy się wstydzić żałoby, a także nie powinniśmy się czuć gorsi z powodu naszego rozklejania się na myśl o odejściu pupila. Można też skorzystać z pomocy po stracie zwierzęcia. Tu pomoc psychologa jest bardzo dobrym pomysł.

Oznaczenie odejścia kota grobem i jakimś pomnikiem może mieć znaczenie terapeutyczne, ponieważ jest miejsce do którego można wrócić i upamiętnić je.

Dla wielu dzieci strata zwierzątka będzie pierwszym doświadczeniem ze śmiercią. Ważna jest pomoc psychologiczna, szczególnie w przypadku dzieci, które nie mogą pogodzić się ze śmiercią zwierzaka. Takie wsparcie może okazać się nieocenione.

Jeśli mamy inne zwierzęta w domu, możemy być pewni, że one też będą miały swoją żałobę. To co powinniśmy wtedy zrobić to pozwolić zagoić rany czasowi.

Najlepiej wiesz, czy brać następne zwierzę czy nie. Weź proszę pod uwagę to, że w schroniskach dla zwierząt wiele jest bezdomnych kotów, zarówno starszych, jak i młodych, które czekają, aby pomóc im w normalnym życiu, aby był to dom dobry, opiekuńczy i z miłością.