Opieka nad starszym kotem – styl życia


Starszy kot więcej czasu przeznacza na sen. Poznać go po tym, że zaczyna ignorować większość reczy, to inaczej kot senior. Reakcje starszego kota są szybkie, a ruchy wyważone i może nawet raczyć pogonić za sznurkiem lub łapać zabawkę z piór, pod warunkiem że nie poczuje się głupio. Starszy kot nie powinien być ignorowany tylko dlatego że siedzi bezczynnie, jest mało absorbujący i cichy.

Podobnie jak u ludzi starsze koty źle znoszą zmiany trybu życia. Dobrze jest wziąć pod uwagę to, że wszelkie zmiany w otoczeniu kota należy wprowadzać stopniowo, aby zwierzę miało czas się do nich przyzwyczaić. Przy tym należy zrobić wszystko, by starszy kot czuł się możliwie jak najlepiej.

Jeśli kot zdradza zaburzenia wzorców zachowania, może to być efekt przewlekłej choroby np. kot może oddawać kał i moz w miejscach i z częstotliwością dotąd niespotykaną. Dobrze jest starszego kota wypuszczać na dwór, jeśli tylko tego chce – należy zachowywać się jak zwykle i nie robić z problemu czegoś niesamowitego, ponieważ kot i tak nie zrozumie nagany.