Opieka nad starszym kotem – dieta


Dostępne są karmy dla kotów z niezbędnymi składnikami, których starzejący się organizm potrzebuje. Są to karmy niskobiałkowe, specjalnie dla starszych kotów. Najwłaściwsza karma niskobiałkowa może opóźnić procesy starzenia. Nie jest najlepszym pomysłem dieta oparta wyłącznie na suchych karmach. Z pewnością najlepiej doradzi w tym temacie weterynarz.

Starszy kot lub półwilgotny pokarm. Warto zadbać o to, by miał też dużo świeżej, czystej wody. Niekiedy zęby wymagają usunięcia, jednak jest problem z narkozą, ponieważ może zadziałać na organizm bardzo negatywnie.

Ponieważ starszy kot może nie móc skutecznie bronić swojego jedzenia jak kiedyś, jeśli w domu są inne zwierzęta, trzeba nam zadbać o to, by nie podkradały mu jedzenia i nie przeszkadzały w czasie posiłku.

Jako że kot jest mniej aktywny w miarę starzenia się – łatwo tyje, co może obciążać jego stawy i serce, stąd potrzebna jest wyjątkowa opieka. Może jednak być sytuacja przeciwna, gdy kot przestaje jeść, chudnie i umiera z głodu. Pomocne będzie w tym przypadku cotygodniowe ważenie masy ciała. Metoda na ważenie kota jest prosta – najpierw my wchodzimy na wagę łazienkową, następnie wchodzimy na wagę łazienkową z kotem na rękach, aż w końcu odejmujemy pierwszy wynik od drugiego i otrzymujemy wagę ciała kota.