Pierwsza pomoc – sytuacje wyjątkowe cz.3


Koty na ogół nieufnie podchodzą do innych przedstawicieli swojego gatunku. Nasz kot jest zatem zagrożony pogryzieniem przez inne koty, ale i zwykłe szczury. Jeśli kot został ugryziony w konkretne miejsce – ogól to miejsce z sierści i oczyść solą fizjologiczną. Następnie nanieś płyn antyseptyczny. Możesz następnie osuszyć i posypać pudrem antyseptycznym. Rana może utrzymywać się dłuższy czas, wiec powtarzaj zabieg rano i wieczorem codziennie.

Szczególnie niebezpieczne są ugryzienia przez szczury, ponieważ gryzonie roznoszą choroby. Zastosuj powyższą instrukcję, lecz pamiętaj o weterynarzu, ponieważ potrzebny jest zastrzyk z antybiotyku.

Może to jest nieco na wyrost, ale zdarzają się ukąszenia przez węże. Po takim ukąszeniu musisz sprawić by kot leżał w jednym miejscu bez ruchu. Najlepiej jeśli będzie to transporter w którym wieziesz go szybko do weterynarza.

W przypadku utonięcia złap kota za tylne łapy i trzymaj do góry nogami tak aby woda wypłynęła z płuc. Następnie połóż kota płasko i pocieraj jego ciało dość energicznie, żeby pobudzić krążenie. Jeśli nie oddycha rozpocznij sztuczne oddychanie i zwróć się o pomoc do weterynarza.