Kot grzeczny lub nie


Kot rozumie pochwały, niestety nie pojmuje kar, dlatego tresura i wychowanie kota winno bazować wyłącznie na nagrodach za pożądane zachowanie. Dobra relację zbudujemy, gdy będziemy utrwalać dobre zachowania nagrodami tak długo, póki uda się wykluczyć dobrymi złe – zastępując je. Niedopuszczalna jest kara fizyczna, może bowiem wpłynąć negatywnie do tego stopnia, że kot trwale zrazi się do nas i w ogóle przestanie reagować.

Grzeczny kot to taki, który wypracował sobie system wartościujący w odpowiedzi na zachowania i reakcje właściciela, czyli można czasem wnioskować, że behawioralne ubytki w zachowaniu kota są skutkiem niewłaściwych decyzji pana. W gruncie rzeczy w wychowaniu kota należy postawić jasne granice, do których kot ma się przyzwyczaić, na przykład nie wchodząc na stół podczas naszego obiadu. Spokojne łagodne i efektywne metody to takie gdzie stanowczość idzie w parze z empatią.

Czasem najistotniejszą sprawą w wychowaniu kota jest kuweta – kot ma oddawać potrzeby do kuwety i tego uczy się najpierw. Zwykle szybko przyzwyczaja się, ponieważ wystarczy pokazać kotu to miejsce gdzie jest żwirek, a będzie tam szedł sam. Należy wykazać się cierpliwością, bowiem zdarzają się wpadki, ale na początku.