Kociak dorastający


Nie ma drugiego tak ciekawskiego zwierzęcia jak mały kociak, który chce wszędzie wejść i wszystko sprawdzić. Musimy ze względu na to trochę uważać, by nie napytał sobie biedy, a przy okazji sam. Należało by więc trzymać go z daleka od kuchenki gazowej albo noży w kuchni, jak również z dala od klozetu.

Kiedy kociak podrośnie nieco, może pójść na dwór, jednak musi pozostawać wtedy pod naszą ścisłą opieką. Wizyty na dworze trzeba przeprowadzać krótkimi sesjami, by oswajał się, a z drugiej strony miał świadomość, że czyha tam sporo niebezpieczeństw takich jak inne koty czy psy. Z czasem jednak pojmie czym jest to życie i nauczy się chodzić właściwymi drogami, włącznie z umiejętnością samodzielnego wracania do domu.

Ważną kwestią są szczepienia dla kotów. Istnieje nawet pewna debata na ten temat, ponieważ do co po niektórych istnieje jednakowa ilość za, jak i przeciw. Szczepienia tymczasem wymagają konsultacji z weterynarzem, bo co do szczepień na poważne i śmiertelne choroby chyba nie ma wątpliwości.

Podobnie jak w przypadku szczepień na poważne choroby, ma się sprawa pasożytów wewnętrznych. Kociak powinien przyjmować między czwartym a szesnastym tygodniem życia na przykład środki na pasożytujące glisty albo tasiemca.