Jaki żwirek do kuwety?


Długa jest lista rodzajów żwirku do kuwety. Każdy kot ma swoje preferencje, należy więc testować sprawę drogą prób i błędów. Do momentu w którym kot ochoczo grzebie w żwirku.

Piasek do kuwety jest dostępny bez trudu i najlepiej wybrać taki który maskuje fetor, jednocześnie podobając się kotu najbardziej. Zakopywanie odchodów to bardzo ważna czynność, która wpływa na domową atmosferę. Zaleca się piasek nieperfumowany, chyba że istnieje pewność że kot jest w pełni zdrowy.

Niezbrylający się żwirek

Niedrogi i bardzo łatwo dostępny typ piasku do kuwety jest produkowany ze sproszkowanej gliny. Żwirek wymienia się co tydzień, lecz nie ulega wątpliwości że odchody codziennie.

Zbrylający się żwirek

Zbrylający się żwirek to małe ziarenka gliny łączące się w gródki. Łatwo go usunąć, stąd preferencje wielu właścicieli kotów by to był akurat taki rodzaj piasku.

Istnieją też minusy zbrylającego się żwirku – jest nim cena, jak również zapach, który bardziej roznosi się po mieszkaniu. Ponadto jest właściwy tylko dla dorosłych kotów.

Silikonowy żwirek

Są żwirki niemal całkowicie eliminujące brzydki zapach, takim żwirkiem jest żwirek silikonowy. Owszem, wymaga codziennego usunięcia, ale nie trzeba go wymieniać zbyt często. Jest to żwirek najlżejszy.

Biodegradowalny żwirek

W kategorii żwirek można wyróżnić żwirek ekologiczny wykonany z konopii indyjskich, jak również materiałów nadających się do recyklingu, materiałów bardziej przyjaznych środowisku. Występują tu: żwirek zbrylający i niezbrylający. Nie są łatwe do kupienia. Jednak można zaopatrzyć się w nie w sieci internet.