Kocia toaleta


W kwestiach toaletowych koty są niezwykle wybredne. Zwykły dachowiec może nie tolerować plastikowej kuwety, natomiast chętnie oddawać potrzeby pierwszego rzędu do kuwety drewnianej. Kilka kotów w domu oznacza kilka kuwet, a także kilka naczyń na pokarm, z czym powinien liczyć się każdy ich właściciel.

Niezbędnikiem kocim jest zapewne kuweta. Nie wystarczy wypuszczanie kota na zewnątrz. Powinien także dobrze wiedzieć gdzie oddać kał i mocz w domu.

Istnieje pewne kryterium dzielące kuwety na otwarte i zamknięte. Wielu właścicieli kotów ceni sobie kuwety zamknięte ze względu na maksymalną eliminację zapachu odchodów. Są jednak koty, które nie tylko z oporami wejdą do kuwety zamkniętej, ale nawet się do niej nie zbliżą. Wówczas należy spróbować innych metod.

Oczywiście istnieją rozwiązania elektroniczne w tym zakresie, np. samooczyszczająca się kuweta. Rozwiązanie jest stosowane z sukcesami, ponieważ kuweta sama zbiera odchody i pakuje. Ponadto mechanizm kuwety jest dość wytrzymały.

Wskazówki toaletowe. Rozmiar kota określa wielkość kuwety. Właściwa kuweta to taka w której kot może się obrócić i na tyle głęboka aby kot zakopał odchody.

W przypadku 2 lub więcej kotów każdy kot powinien mieć swoją kuwetę. Dom kilkupiętrowy określa ilość kuwet, najlepiej po jednej na każdym piętrze.