Witamy kota


Koty szybko nawiązują więź z ludźmi, których lubią. Istnieje pewna tendencja do wybierania tego kota od hodowcy, który pierwszy do nas podejdzie – zwłaszcza jeśli chcemy bardzo towarzyskiego pupila. Zaczekajmy więc w jednym miejscu by dać szansę temu jednemu na podejście do nas. Powinien nas interesować zwierzak przyjacielski i ciekawski, patrzący na nas szeroko otwartymi oczami.

Udajmy się na spotkanie ze zwierzakiem z niezbędnymi zabawkami. Ważne jest, aby zaciekawić kota. Kot ciekawski to  w dużej mierze kot zdrowy.

Innym sposobem na poznanie osobowości kotka jest obserwowanie jego interakcji z rodzeństwem. Jeśli bawi się radośnie z rodzeństwem na pewno będzie się dobrze zachowywał z ludźmi w domu. Jeśli mamy w domu dzieci – imprezowy kot będzie najlepszy. Dzieci powinny mieć również świadomość tego jak obchodzić się z kotem. Kot który został źle potraktowany przez dziecko może nabrać urazy, a zwłaszcza jeśli to kot nieśmiały.

Dobrze jest jeśli kot spędził pierwsze tygodnie z rodzeństwem. Wtedy kształtuje swoje umiejętności społeczne. Zaczyna wówczas rozumieć, że może sprawić innym ból gryząc lub drapiąc, a w odwecie inni też gryzą lub drapią. Widać więc jak ważne jest to, by nie zabierać kota od rodzeństwa przed upływem 12 tygodni. To właśnie między 10, a 12 tygodniem życia zabawy z rodzeństwem mają silniejszy wpływ wychowawczy.