Załatwianie się poza kuwetą


U kotów zdarzają się infekcje dróg moczowych, które powodują że kot zamiast do kuwety oddaje mocz w różnych kątach domu. Może to znamionować chorobę. Omijanie kuwety to może być kwestia złego skojarzenia, np. piasek w kuwecie był poprzednio nieświeży lub w kuwecie był konkurencyjny kot.

Niekiedy trudno przyzwyczaić kota do kuwety. Nie będzie problemu z małymi kotami w których da się wyrobić pewien nawyk. Inaczej mają się sprawy z dorosłymi kotami, jak np. takimi które zabierane są do domu ze schroniska. Przeszło 10-letni kot może mieć faktyczne problemy z kuwetą, ponieważ wypracowane nawyki silnie inspirują go do oddawania moczu i kału w różnych miejscach domu, a szczególnie w enklawach które kot specjalnie sobie upatrzył.

Istnieje jedna sprawdzona metoda na wykorzenianie kociego spryskiwania. W miejscach gdzie kot stale oddaje mocz lub kał należy użyć detergentów tak aby zapach po nich zostawał w danym miejscu. Drugą metodą jest rozpylanie w tych miejscach zapachu cytrusów lub pokrywanie podłóg folią aluminiową bowiem kot nie lubi po niej chodzić. Niektórzy stosują syntetyczne feromony lub sztuczne zapachy w sprayu.

W przypadku problemów z kuwetą przyczyną może być niewłaściwy piasek. Możliwe że kot nie lubi plastiku, a polubi drewno. Inna sprawa jest gdy kuweta nie jest opróżniania, wówczas kot-czyścioch może się brzydzić.

W przypadku więcej niż jednego kota, dobrze jest jeśli każdy kot ma swoją kuwetę.