Dlaczego koty źle się zachowują?


Wredny kot w domu zdarza się czasami, niekiedy jest to wypadkowa również temperamentu pana lub po prostu reakcja na otoczenie.

Koty nie przejmują się swoimi zaburzeniami. Większość ich zachowań to wypadkowa instynktu przetrwania. Czepianie się ubrań i innych przedmiotów, jak również obsikiwanie kątów w domu to dla kotów natura. Być może brak świeżego powietrza wpływa na te aspekty behawioralne kotów, które my odczytujemy jako złośliwość, a wcale takimi nie są.

Kocie choroby mają objawy behawioralne. Warunkiem diagnozy jest dobra obserwacja kota. Czasami wystarczają tabletki antystresowe. Niekiedy jednak wizyta u weterynarza.

Zmiany w środowisku domowym mogą odcisnąć silne piętno na kocie. Kot ma skłonność do pewnych dysfunkcji, ale są to często cechy osobnicze. Kot może popaść w niepokój w związku z innymi zwierzętami lub ludźmi.

Problemy behawioralne kotów częstsze są wśród tych zwierząt, które mają zewnętrznie ograniczone instynkty. Jeśli kot nie wychodzi na dwór, może to rodzić jego problemy.

Kotu należy zapewnić pewne naturalne odpowiedniki, takie choćby jak słupek do drapania. Wymagana jest pewna konsekwencja u pana kota, taka jak sfery zakazów – kot nie powinien jeść z talerza pana, ani często poruszać się po obiadowym stole.