Zachowanie kota a człowiek


Zachowanie kotów bywa problematyczne, lecz to co dla nas dziwne, dla kotów jest całkiem normalne. Kot nie ma z tym problemu. My natomiast możemy starać się zrozumieć pewne zachowania i starać się je modyfikować.

Zachowanie dorosłego kota determinowane bywa szokiem i traumą jakie kot przeżył w czasach przeszłych. Dużo zależy od systemu nerwowego kota, od tego w jakich relacjach był z człowiekiem, istnieje nawet syndrom nadmiernego uczłowieczenia.

Wiele zależy też od rodzaju diety, przyjmowania leków lub dodatków do pokarmu. To bardzo ciekawe, bo faktycznie nauka udowodniła że pewne preparaty mogą przynieść zmianę usposobienia. Kot różnie reaguje też na nowych domowników np. na małe dziecko lub po prostu innych, którzy pojawili się na jego terenie.

Zauważalny jest pewien syndrom drapania mebli u kotów, dlatego potrzebne jest akcesorium, które będzie służyło tylko i wyłącznie do drapania np. solidny drapak. Można go kupić, może to być drapak lub drzewko do zabawy i drapania. Zaleca się zamykanie miejsc wyposażonych w cenne meble i tkaniny dekoracyjne.

Zdarza się że kot po prostu nie lubi kuwety, a wówczas oddaje kał w różnych miejscach domu. Może się wówczas okazać, że kuweta jest niewłaściwa np. plastikowa i kot nie może z niej wygodnie korzystać. Może się okazać że w kuwecie jest nieodpowiedni żwirek, bowiem niektóre rodzaje żwirku nie są tolerowane przez niektóe koty. Może się też zdarzyć tak, że kuweta nie jest posprzątana.