Z wysoka


Koty uwielbiają obserwować swój rewir z góry. Oprócz idealnego punktu widokowego drapak oferuje więcej możliwości – służy do skakania, wspinaczki, chwytania zwisających zabawek albo po prostu do wypoczynku. Jeśli masz kilka kotów, powinieneś zadbać o to, by każdy miał do dyspozycji osobną leżankę, w przeciwnym razie będzie dochodzić do bójek o pożądane miejsce.

Oprócz drapaka dobrymi platformami widokowymi są także regały, a koci akrobata przeciska się między wazonami i figurkami dopóty, dopóki ulubione pamiątki właściciela nie spadną. W przypadku młodych i swawolnych futrzaków lepiej na czas szalonej młodości usunąć z półek delikatne przedmioty.

Młode koty mają wrodzoną potrzebę walki na niby. W zabawie wypróbowują wszystkie techniki obronne i zaczepne, od imponowania i grożenia po atak i gryzienie w kark. Z wysoka łatwiej przeprowadzić udany atak na towarzysza. Przepychanki i zapasy to świetna zabawa, jednak szybko może się ona przerodzić w poważną konfrontację.

– Swobodna zabawa z innymi zwierzętami jest ważna dla młodych kotów – mówi nasz ekspert. – Stanowi bowiem niezbędny czynnik rozwoju osobowości. Przepychanki zwykle wyglądają groźnie, ale w rzeczywistości to tylko przepychanki.