Szwajcarski ser


Ta zabawka przypomina kawałem ementalera. Na powierzchni i po bokach znajdują się otwory, przez które można poruszać ukrytymi we wnętrzu dzwoniącymi piłeczkami. Do pudełka można włożyć także parę suchych krokietów lub inne małe przedmioty, które kot będzie wyciągać podczas samodzielnej zabawy.

Ponieważ kot ie może wyciągnąć piłek z sera, czasami powoduje to u niego frustracje – mówi nasz ekspert. – Obserwuj pupila podczas zabawy. Jeśli jego zainteresowanie słabnie i zwierze okazuje niezadowolenie, zakończ zabawę pozytywnym doświadczeniem – ukryj w jednym z otworów przysmak lub suchy krokiet. Gdy kot znajdzie jedzenie, skojarzy zabawę z czymś przyjemnym i następnym razem okaże większe zainteresowanie. W sklepach zoologicznych dostępne są również pudełka i tory, które można samodzielnie złożyć w atrakcyjna zabawkę dla kota. W różnego rodzaju rurkach toczą się grzechoczące piłki, pobudzające wszystkie kocie zmysły. Systemu te nadają się dla starszych kotów oraz dla tych o ograniczonej zdolności ruchowej.

– Upośledzenie ruchowe kota wpływa na jego zachowania – mówi pracownik weterynarii. – Kot upośledzony ruchowo jednocześnie może być opóźniony umysłowo, ze względu na wpływ, jaki zainteresowanie wywiera na mózg, który nie  pracuje dobrze w sytuacji ciągłego polegiwania.