Myszy, ryby i ptaki, jako przysmaki

Już w wieku pięciu tygodni kotki ćwiczą w zabawie ruchy, które później uczynią z nich wspaniałych łowców. Wiele czynności związanych z chwytaniem zdobyczy można zaobserwować również w zabawach kotów domowych. Polowanie na myszy , łowienie ryb i pogoń za ptakami  widać w codziennych kocich zabawach z futrzanymi myszkami, piłkami i innymi przedmiotami.

Kot mocno opiera się łapami na ziemi, prostuje tułów, obraca się lekko w bok i wyciągniętymi przednimi łapami skacze na zdobycz. Charakterystyczne jest, że skacze nie w górę, lecz niejako spada na zdobycz z góry.

Z kolei aby wyciągnąć rybę z wody potrzebna jest nie tylko cierpliwość i wytrwałość, ale także nico zręczności i siły. Najpierw łowca przyczaja się na brzegu i cierpliwie czeka, aż przy powierzchni wody pojawi się ryba. Uderza zdobycz łapa z wyciągniętymi pazurami i wyrzuca ją na ląd, podobnie jak robią to niedźwiedzie podczas corocznego połowu łososi. Teraz musi tylko zanieść ją w bezpieczne miejsce.

Kot lubi też polować na ptaki, co widać w zabawach z przedmiotem umieszczonym na sznurku, który unosimy nad kotem. Próbuje on złapać lub przetrącić ofiarę przednia łapą. Jeśli nie może dosięgnąć ofiary, wykonuje nagły skok mocą tylnych łap.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*