Zanim kupisz sobie kota


Decyzja o posiadaniu kota jest związana z odpowiedzialnością za zwierzę, warto więc zdawać sobie z tego sprawę. Warto wiedzieć, że życie właściciela kota powinno być ustabilizowane. Kot odradzany jest osobom zmieniającym miejsce zamieszkania, bo zwierzę przyzwyczaja się do miejsca i bardzo źle znosi zmiany.

Koty nie są drogie, z wyłączeniem tych rodowodowych kosztujących nawet sporo. Posiadanie kota to wydatek związany z karmieniem go. Wydatkiem jest też kuweta ze żwirkiem, miski, zabawki. Wreszcie wydatkiem okazuje się być opieka medyczna, usuwanie pasożytów albo sterylizacja kota. Na szczęście mamy na rynku hotele dla kotów, dzięki czemu można udać się na wakacje raz w roku. Trzeba jednak rezerwować pewien kapitał związany z chorobami kota, m.in. ubezpieczenie.

Koty są indywidualistami dlatego nie wymagają zbyt dużego towarzystwa. Tym niemniej właściciel ma obowiązek karmić zwierzę, a w przypadku kotów długowłosych – szczotkować je. Wymagana jest pełna odpowiedzialność za dietę kota i regularne szczepienia lub kuracje oczyszczające.

Kot potrafi zaadoptować się do innych zwierząt, ale trzeba przeprowadzić proces łagodnie, tak aby kot przyzwyczaił się i zwierzęta które zastał. Ostrożnie należy podejść do sprawy, gdy mamy w domu na stanie gryzonie, rybki lub ptaki, które to zwierzęta są łakomym kąskiem dla kota.

Nie jest przypadkiem że osoby starcze decydują się na kota. Emeryt sam w domu znakomicie może poczuć się w towarzystwie kota, który otrzyma w ten sposób spokój i ciszę, jednocześnie proponując je w zamian. Naturalnie, ostrożnie trzeba podejść do posiadania kota mając uczulenie lub astmę. Dobrze jest też przemyśleć sprawę pod kątem małych dzieci. Chodzi o wzajemny szacunek. Weźmy jeszcze pod uwagę charakter kota, który ma znaleźć się w środowisku dziecięcym.

Dobrze jest zapewnić kotu przestrzeń, natomiast koty są pod tym względem bardzo kreatywne, gdyż są w stanie zaadoptować się do każdej przestrzeni. Szczególne środki ostrożności należy powziąć zamieszkując wyższe piętra wielopiętrowców, konieczne są wówczas siatki w oknach.