Sterylizacja


Sterylizacja jest profilaktyczną procedurą medyczną mającą na celu zabezpieczyć kocie zdrowie. Należy na wstępie wymienić podstawową zaletę sterylizacji, a mianowicie mniej kłopotliwy podopieczny. Najlepsza jest wczesna sterylizacja.

Sterylizacja oznacza w prostej linii brak niechcianych miotów. Nie tylko zabezpiecza przed nowotworami oraz chorobami narządów rozrodczych, ale sterylizacja ma pozytywny wpływ charakterologiczny zarówno u kocic, jak i kocurów.

W przypadku kocurów sterylizacja obniża próg agresji, natomiast u samic dochodzi do redukcji instynktu terytorialnego i stają się bardziej przyjacielskie.

Najlepiej sterylizować w 4 miesiącu życia kota. Operację powinien wykonać atestowany weterynarz, który powinien zasugerować też termin wykonania operacji.

Sterylizacja u samców to usunięcie jąder i podwiązanie nasieniowodów. Gorzej w przypadku samicy, ponieważ usunięcie jajników i macicy wiąże się z większą ingerencją w ciało kota. Oczywiście zarówno u kocurów, jak i u kocic, zabieg odbywa się pod znieczuleniem ogólnym.

Koty dochodzą do siebie szybko. Samce już po kilku godzinach, a samice po kilku dniach. Rzecz jasna pod ciągłą opieką weterynarza.