Pielęgnacja futra


Stan kociego futra decyduje nieraz o kondycji pupila, jak również naszej kondycji. Kot sam często jest w stanie utrzymać futro w należytym stanie, ale nieraz trzeba mu w tym pomóc. Zabiegi pielęgnacyjne mogą tylko zbliżyć was do siebie.

Zdrowy kot oznacza zdrową sierść i na odwrót. Kot zdrowy znakomicie radzi sobie z pielęgnacją futra, dokładnie wylizując sierść. Jednak zdarza się czasem, że nasz kot to kot długowłosy, któremu trzeba pomóc, czasem kot choruje lub jest zniedołężniały – wtedy również. Szczególnie istotny tu jest przypadek kota długowłosego, któremu robią się tak zwane kołtuny. Trzeba dokładnie rozczesywać długa sierść, wtedy pomóc może też weterynarz. Rozczesywanie jest ważne też po to, by kot mniej sierści zostawiał w różnych miejscach mieszkania.

Koty krótkowłosy wystarczy czesać raz w tygodniu, natomiast długowłosy wypada czesać codziennie. Zwierze należy przy tym przyzwyczaić do zabiegi, ponieważ bywa, że ucieka nam na widok szczotki, lub po prostu tego nie chce. Ważne wtedy by robić to krótkimi sesjami, jeśli tylko widzimy, że jest „na chodzie”. Dobrym pomysłem jest podawać kotu smakołyki i wtedy czesać, dobrym tak samo to druga osoba do pomocy, która przytrzyma kota, lecz nic na siłę..

W przypadku kotów krótkowłosych wystarcza nieraz samo głaskanie lub przemywanie sierści mokrym wacikiem. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na miejsca pod szyja i pod pachami.