Kocia toaletka


Kot nie tylko nie lubi kąpieli, ale większość jej po prostu nie znosi. Tymczasem potrzeba kąpania kota jest naprawdę rzadka, chyba że futro jest wyjątkowo zabrudzone substancjami takimi jak chemikalia czy tłuszcze, lub chcemy zaprezentować pupila na wystawie. Jeśli jednak już decyzja zapadnie i chcemy wykąpać kota, potrzeba nam do tego szamponu przeciwgrzybiczego i owadobójczego, szamponu który poleci weterynarz, specjalnie dla kotów. Pod żadnym pozorem nie może to być szampon dla ludzi, który bywa dla kotów trujący.

Kąpiel pupila najlepiej odbyć w zlewozmywaku napełnionym w jednej czwartej. Kąpiąc kota należy zrobić to dokładnie wcierając płyn pielęgnacyjny, by później dokładnie go spłukać, polewając na przykład z kubka. Wodę przyjdzie nam wymieniać kilka razy, nic to wszak dziwnego, bo będzie się pieniło. W spłukaną sierść należy wetrzeć odżywkę, uważając od początku kąpieli na pyszczek. Następnie kot musi dojść do siebie susząc się, najlepiej w ciepłym zakątku pomieszczenia. Następnie, gdy przeschnie całkiem, trzeba go wyszczotkować.

Kotu należy też myć zęby, by uniknął próchnicy, choroby dziąseł i nieświeżego oddechu. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów dla kotów i szczoteczkę. Higienę kociej jamy istnej zaleca się utrzymywać codziennie.