Zjadanie wełny


Koty lubią zjadać pewne materiały. Dotyczy to być może nawet mniejszości z nich, lecz zjedzony materiał może być groźny dla zdrowia. Do szczególnych materiałów należy wełna, różne tekstylia i tektury. Ważne jest, aby kot nie połykał tych rzeczy, nawet jeśli się do nich dobierze. Częściej ten syndrom przejawiają koty zamknięte w domu, a prym wiodą koty syjamskie. Skłonnością należy wykorzeniać, bo połknięte tekstylium może skutkować chorobą lub śmiercią.

Naukowcy zastanawiali się skąd bierze się skłonność do jedzenia tekstyliów przez koty. Zdania są podzielone. Albo brak żelaza, albo nadczynność tarczycy. Szczególna jest skłonność kotów do gryzienia i zjadania wełny. Jest to pewnie też atawizm oraz substytut rozszarpywanej i zjadanej ofiary.

Niezbędny jest kontakt z weterynarzem. Rozwiązaniem może być dostarczenie większej ilości błonnika w diecie. Ważny jest stały dostęp do suchej karmy. Pomocne jest też zabawianie kota, by miał więcej ruchu angażując swoje instynkty, w tym ten łowiecki.