Nauka od pierwszych dni


Pierwsze zabawy społeczne z rodzeństwem zaczynają się od czwartego tygodnia życia kociąt i zanikają po dwunastym do czternastego tygodnia. W trakcie tych przepychanek używane i sprawdzane są również zęby. Ulubionym obiektem zabawy jest kocia mama, która zwykle zachowuje cierpliwość, gdy potomstwo wspina się po niej lub gryzie ją w ogon. W wieku około sześciu tygodni małe urwisy maja na tyle wykształcona koordynację ruchową, że oddają się dzikim pogoniom, ćwiczą na zmianę atak i obronę oraz skoki. Wspólne zabawy dają pewność siebie, więc malcy czasami przekraczają dozwolone granice. Gdy zbyt silnie ugryzą lub naruszają inne zasady zachowania, szybko nadchodzi reakcja ze strony pozostałych uczestników zabawy i mamy kotki.

Od siódmego-ósmego tygodnia życia zaczyna się zabawa z przedmiotami. W tym okresie koty są już w stanie śledzić przebieg ruchu i potrafią wychwycić małe ruchome obiekty. Bawią się wszystkim, co wpadnie im w łapy i wzbudza ciekawość. Porusza się, szaleje, albo piszczy? A może wyjątkowo pięknie pachnie? Świetnie!

– Nasz kot od początku był nieokiełznany. Wszędzie było go pełno, lubił też nas odrobinkę „podgryzać”. Było z nim sporo przebojów i uciech – mówi właścicielka czworonoga, który uczył się od pierwszych dni.