Kontakty z innymi


Łatwiej jest kotu w kontaktach z domownikami, gdy nie ma w pobliżu innych zwierząt. Jeśli natomiast są inne zwierzęta potrzebny będzie pewien okres kwarantanny, który sprawi, że zwierzęta oswoją się ze sobą nawzajem i ze swoimi zapachami. Kontakty kota z ludźmi potrafią być niezwykle łatwe, np. osoba która karmi kota może liczyć na jego wdzięki towarzyskie. Generalnie zasada jest jedna, mianowicie to kot powinien podejmować interakcję by czuć się w niej swobodnie. Zdolności socjalizacyjne kota zależą od warunków w jakich kot przebywał w ciągu kilku pierwszych tygodnii życia. Natomiast kot który miał doświadczenia inne i przykre może wykazywać większą nieufność.

Zdolności socjalizacyjne zależą też od rasy kota. Wśród ras najmniej towarzyskich znajdziemy takie koty, które unikają kontaktu z ludźmi.

Sprawą specyficzną jest kontakt kota z dziećmi, które lubią łapać go za ogon lub brać na ręce bez jego akceptacji. Ważne jest więc wychowanie dzieci w duchu poszanowania praw zwierząt.

Tak jak w przypadku dzieci, kontakty przebiegają między kotami, a innymi zwierzętami. Jeśli inne zwierzęta wykazują szacunek, nie są natarczywe i nie przybierają groźnych póz – kot odwzajemni się tym samym.

Szczególne relacje wiążą kota z psem. Wbrew pozorom relacja może być bardzo pokojowa, chyba że pies wykazuje cechy nerwowości i zaczepia kota, więc równowaga charakteru psa decyduje o interakcji na dłużej.

Ciekawostka dotyczy interakcji pomiędzy dwoma kotami, które na ogół są do siebie uprzedzone. Znajomość potrafi rozwijać się długo, przechodząc różne etapy i zależy od osobowości kota, osobowości przybysza, płci przybysza i wieku przybysza. Pierwszym etapem znajomości między kotami jest obwąchanie się. Być może niezbędna będzie interwencja właściciela ze wzg. na nerwowość tej relacji w pierwszej fazie. Można przypuszczać, że początkowa waśń przerodzi się w pokojową koegzystencję.