Kocie zmysły


Wzrok, zapach, słuch, dotyk i smak. To co posiada człowiek posiada również kot, jednak kot widzi inaczej niż człowiek. Kocie oczy natura podarowała zwierzętom specjalnie do nocnego trybu życia. Nawet najsłabsze refleksy światła pozwalają kotom widzieć w ciemnościach. Jeśli mowa o szczegółach, kocie oko ma więcej pręcików, a mniej czopków. Pręciki jako światłoczułe komórki receptorowe umożliwiają wspomniane widzenie. Czopki natomiast oznaczają widzenie przy dobrym świetle. To dlatego właśnie koty polują nocami.

Kot widzi 6 razy wyraźniej niż człowiek. Przy czym Wzrok kotów słabiej postrzega kolory, a to przez liczbę czopków. Kocie oko posiada błonę odblaskową, światło odbite od tej błony wędruje do pręcików, dzięki czemu skuteczność jeszcze wzrasta.

Kot posiada doskonały słuch, znacznie lepszy niż pies. Pisk małego gryzonia jest przez kota dobrze słyszalny. Co ciekawe, uszy kota mogą obracać się o 180 stopni. Człowiek słyszy 5 razy słabiej niż kot.

Węch i smak kota jest dużo lepszy niż człowieka, ustępuje jednak psim. Kot rozpoznaje pożywienie. Kot ma narząd womeronasalny biorący udział w percepcji smaku jak i zapachu. Działa to w ten sposób że kot zasysa językiem cząsteczki zapachowe by przenieść je do wymienionego narządu. Ten z kolei podłączony do podwzgórza generuje reakcje seksualne, jak i gniew.

Laikowi nic nie mówi nazwa wibrysy. Są to włosy czuciowe na policzkach, a jednocześnie instrument wykrywania ruchu. Osadzone znacznie głębiej w skórze od zwykłych włosów odczuwa najsłabsze dotknięcie i najlżejsze drgnienie powietrza, generując w mózgu kota sygnał alarmowy.

Noc stanowi naturalne środowisko kota. Kot wyłapuje po zmroku każdy ruch, zachowuje czujność oraz gotowość reprodukcyjną. Cechy te czynią kota znakomitym graczem naturalnej szachownicy, gdzie, wszystko na to wskazuje, ma wyższą pozycję niż zwykły pion.