Koci test na inteligencje

Dawno już temu zdążył pojawić się sposób na sprawdzanie poziomu inteligencji kotów, a dotyczy on oceny kociej  umiejętności rozumienia tak zwanej”stałości przedmiotu”. Test ten przeprowadza się u zwierząt, w tym kotów, choć pierwotnie służył do badań nad zdolnościami kognitywnymi u dzieci, które wykazywały pewne oznaki zaburzeń związanych z rozumowaniem wynikowym.

W badaniu tym pokazywano kotu przedmiot umieszczony na otwartej przestrzeni, na przykład zabawkę w kształcie myszki. Następnie chowano mysz, a właściwie zasłaniano, umieszczając przed nią kartkę, segregator lub inny przedmiot zasłaniający. Kot, którego inteligencje można porównać do rozumu 18 – miesięcznego dziecka, powinien według badania być na tyle sprytny, by w poszukiwaniu myszy starać się zajrzeć za ustawiony przed nim przedmiot, a nie myśleć, że na zawsze utracił mysz, bo znikła z pola widzenia.

Koty mądre, zdolne do przeprowadzenia procesów myślowych godnych dwuletniego dziecka, są również w stanie odtwarzać trajektorię przedmiotu, który porusza się w taki sposób, że znika nagle z pola widzenia. Innymi słowy taki kot ma zdolność do sygnalizowania, gdzie ponownie pojawi się żywa mysz, która znikła z pola widzenia czy też czmychnęła po prostu pod kanapę, oraz powinien pobiec na nią, gdy ta wyjdzie spod sofy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*