Nietrzymanie moczu


Nietrzymanie moczu to chwilowa lub trwała niezdolność do kontrolowania oddawania moczu. Kotu zdarzają się tzw. wypadki, nawet podczas odpoczynku. Nie będzie oddawać moczu celowo, ale mocz będzie wypływać strużką podczas gdy kot będzie leżeć.

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być rozmaite. Mogą to być wadliwie funkcjonujące zastawki cewki moczowej, bądź wrodzone defekty układu moczowego, kamica moczowa, nowotwór lub problemy z prostatą. Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość starszy, niekastrowanych kotek.

Zabierając kota na badanie weterynaryjne weź świeża próbkę moczu. To pozwoli ustalić czy przyczyną nietrzymania moczu jest jakaś choroba. Regularnie zmieniaj legowisko, najlepiej codziennie. Nie złość się na kota. On nie może nic na to poradzić.

Przy wadliwie działających zastawkach cewki moczowej może okazać się konieczna operacja. Przy wrodzonym defekcie układu moczowego, kamicy moczowej, nowotworze lub problemach z prostatą, podczas gdy podawanie leków może być wykorzystane do poprawy efektywności cewki moczowej w zatrzymywaniu wypływającego moczu. Nietrzymanie moczu nie jest samo w sobie groźne dla życia, ale lepiej nie zwlekać ze skorzystaniem z pomocy weterynarza.