Udar cieplny


Udar cieplny to gorączka wywołana niewydolnością mechanizmów regulujących ciepłotę ciała, z powodu wystawienia na nadmiernie wysoką temperaturę.

Cierpiąc na udar cieplny kot wyjątkowo cierpi. Najpierw kot wyciąga się i zieje, a potem ślini się i zatacza niczym pijany. Jeśli nie zostanie udzielona kotu pomoc, może stracić przytomność, zapaść w śpiączkę i umrzeć.

Do przyczyn zwyczajnych należy długotrwała podróż w samochodzie lub kiedy kot jest zamknięty w samochodzie. Latem w samochodzie na postoju jest marna wentylacja, a temperatura niebezpiecznie się podnosi, zwłaszcza jeżeli samochód stoi w słońcu.

Konieczne jest szybkie działanie. Przy stosunkowo łagodnym przegrzaniu, przenieś zwierzę w chłodne miejsce i zapewnij stały przewiew świeżego, chłodnego powietrza.

Należy szybko schłodzić kota zimną wodą, najlepiej z węża ogrodowego lub delikatnie polewając go miskami zimnej wody. W bardzo poważnych przypadkach należy owinąć kota mokrymi ręcznikami, łącznie z głową i oblewaj go zimną wodą. Trzeba jak najszybciej udać się z kotem do weterynarza. Przy udarze cieplnym kluczowe znaczenie ma schładzanie głowy albowiem mózg może się dosłownie ugotować. Szczególnie uważaj jeśli asz białe koty, zwłaszcza na koniuszki uszu.