Udar cieplny

Udar cieplny to gorączka wywołana niewydolnością mechanizmów regulujących ciepłotę ciała, z powodu wystawienia na nadmiernie wysoką temperaturę.

Cierpiąc na udar cieplny kot wyjątkowo cierpi. Najpierw kot wyciąga się i zieje, a potem ślini się i zatacza niczym pijany. Jeśli nie zostanie udzielona kotu pomoc, może stracić przytomność, zapaść w śpiączkę i umrzeć.

Do przyczyn zwyczajnych należy długotrwała podróż w samochodzie lub kiedy kot jest zamknięty w samochodzie. Latem w samochodzie na postoju jest marna wentylacja, a temperatura niebezpiecznie się podnosi, zwłaszcza jeżeli samochód stoi w słońcu.

Konieczne jest szybkie działanie. Przy stosunkowo łagodnym przegrzaniu, przenieś zwierzę w chłodne miejsce i zapewnij stały przewiew świeżego, chłodnego powietrza.

Należy szybko schłodzić kota zimną wodą, najlepiej z węża ogrodowego lub delikatnie polewając go miskami zimnej wody. W bardzo poważnych przypadkach należy owinąć kota mokrymi ręcznikami, łącznie z głową i oblewaj go zimną wodą. Trzeba jak najszybciej udać się z kotem do weterynarza. Przy udarze cieplnym kluczowe znaczenie ma schładzanie głowy albowiem mózg może się dosłownie ugotować. Szczególnie uważaj jeśli asz białe koty, zwłaszcza na koniuszki uszu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*