Artretyzm


Artretyzm to stan zapalny stawów. Występują różne formy artretyzmu, podczas gdy u kotów mogą wystąpić dwie: przewlekłe zapalenie kości i stawów lub artretyzm pourazowy.

Objawy: trudności z poruszaniem się i kalectwo. Spuchnięte stawy.

Artretyzm może być skutkiem innej choroby lub schorzeniem samo w sobie jako zapalenie kości. Choroba ta znacząco wpływa na jakość życia kota, ponieważ jest to choroba postępująca i bolesna. Artretyzm może dotyczyć jednego lub kilku stawów. Mogą występować różne stadia zaawansowania artretyzmu w zależności od tego, które stawy są artretyzmem dotknięte. Zapalenie kości i stawów nie jest u kotów tak powszechne, jak u psów. Wyróżniamy tu artretyzm urazowy, jako bezpośredni efekt uszkodzenia stawu.

Należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ artretyzm może postępować bardzo szybko. Zwłoka niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo, że artretyzm okaleczy kota do tego stopnia, że będziesz musiał go uśpić.

Niezbędne w leczeniu artretyzmu są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w wielu przypadkach także operacje. Wiele zależy od właściciela, ponieważ dobry obserwator może zaobserwować zmiany w sposobie poruszania się kota. Jest to stadium początkowe, które poddane badaniu rentgenowskiemu i analizie płynu stawowego umożliwiają wczesną diagnozę i leczenie.