Zatwardzenie


Zatwardzenie jest problemem z odpowiednim wydalaniem odchodów lub takim wydalaniem, gdzie ilość odchodów jest minimalna i rzadsza niż zwykle. Zatwardzenie jest to objaw, a nie choroba i może mieć wiele ukrytych przyczyn. Zatwardzenie dość często występuje u starszych kotów.

Kot może mieć bardzo suchy kał i bardzo wysilać się żeby oddać stolec. Prawdopodobnie wówczas ma zatwardzenie. Zależy to od kota i jego stylu życia, ale istnieje pewien próg minimalny, mianowicie 1 stolec dziennie, podczas gdy zwykle jest to kilka razy dziennie (do 4 razy).

Przyczyną zatwardzenia może być każda osłabiająca organizm choroba, jak również i ciała obce blokujące układ trawienny. Zatwardzenie może też być objawem problemów z prostatą u samców lub z kręgosłupem.

W większości przypadków zatwardzeniu zapobiegnie bogata w błonnik i dobrze zbilansowana dieta.

Konieczna będzie operacja, jeśli drogi pokarmowe blokuje ciało obce. Natomiast jeśli przyczyna zaparć jest dieta mogą wystarczyć środki przeczyszczające i zmiana pożywienia. Zatwardzenie może być bardzo groźne, zawsze wiec konsultuj się z lekarzem weterynarii.