Lista karm dla kota


lista karm dla kota

Poniżej przedstawiony artykuł został opracowany na podstawie artykułu zawartego wcześniej na tej stronie przez poprzednią właścicielkę tego serwisu (Annę Szczepańską). Oryginalny artykuł został napisany przez Panią Annę Szczepańską w 2015 roku. W związku z tym przedstawione poniżej opracowanie tego artykułu zawiera nieaktualne ceny karm.

Proszę również o niezwracanie się do mnie z pytaniami na temat tego opracowania, gdyż nie mam odpowiedniej wiedzy, by móc udzielić właściwej odpowiedzi. Opracowałem ten artykuł, ponieważ uznałem go za wartościowe źródło informacji na temat żywienia kotów.


Przedstawiam subiektywny poradnik na temat żywienia kota w sposób zdrowy i niedrogi.

Oto prezentuję subiektywną listę suchych karm dla kota w postaci szybkiej ściągi dla leniwych i zapracowanych osób, które pragną w sposób zdrowy i niedrogi żywić swoje koty. Lista została opracowana na podstawie składu podanego przez producenta.

Wiele osób zwracało się do mnie z pytaniami na temat karmy dla kota, dlatego też postanowiłam stworzyć ten artykuł. Od kilku lat śledzę rynek karm dla kotów, a także miałam wielokrotnie okazję obserwować, jak koty przyswajają karmy różnych firm. Będę bardzo zadowolona jeśli moja wiedza komuś pomoże. Zaznaczam jednak że nie jestem kocim dietetykiem ani weterynarzem.

Podzieliłam listę na kilka kategorii i aby łatwiej było po niej nawigować uszeregowałam karmy w kolejności alfabetycznej.

1. Karmy bez zbóż – są to karmy z górnej półki, które dzięki różnym rodzajom mięsa i produktom pochodzenia zwierzęcego idealnie wpasowują się w potrzeby żywieniowe kota, który jest przecież mięsożercą. Polecam te karmy.

Bezzbożówki nadają się dla każdego kota, również dla kociąt ok. 4 miesiąca życia. Kot nie powinien jeść zbóż, a mięso.

2. Karmy uzupełniane zbożami – są to karmy ze średniej półki. Do mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego zawartych w karmie są dodawane odpady z produkcji np. płatków kukurydzianych. Nie polecam tych karm.

3. Karmy z przewagą zbóż – są to karmy z niskiej półki. Choć zdarza się im zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego, to jednak w składzie dominują zboża (głównie kukurydza). Nie polecam tych karm.

4. Karmy dla osób dokarmiających bezdomne koty – lepiej jest żeby koty jadły cokolwiek, niż nie jadły niczego. Mając nawet kilkadziesiąt kotów pod opieką i ograniczony budżet myśli się jak najtaniej wyżywić całe stado.

5. Czarna lista karm – karmy zawierające zboża w różnych stadiach przetworzenia, gdzie produkty pochodzenia zwierzęcego to tylko dodatek. Kot który jest karmiony takimi karmami może mieć poważne problemy zdrowotne.

6. Karmy z najgorszym stosunkiem cena / jakość – wysoka cena nie zawsze oznacza wysoką jakość.

Lista nie zawiera wszystkich karm. Ceny podane są w przeliczeniu na 1 kg i liczone były wg. największego dostępnego w sprzedaży opakowania. W nawiasie podana jest waga karmy. Źródłem cen były internetowe sklepy zoologiczne. Zwracam uwagę na to że często zdarzają się promocje karm, dlatego też przed zakupem warto porównać ceny w kilku sklepach

1. KARMY BEZ ZBÓŻ

Nie przez przypadek karmy bezzbożowe mają pierwsze miejsce na tej liście, gdyż są one zdecydowanie najlepszą opcją dla kota. Wypełniaczem w tych karmach są ziemniaki, ale to i tak lepiej niż stosowanie wypełniacza w postaci zbóż.

Acana – 22,35 – 24,42 [7 kg] – bardzo dobry skład, choć nie smakuje on wielu kotom

Applaws Natural Cat – 17,05 zł [7,5 kg] – tania karma i dobry skład, minusem jest to że często zdarzają się po niej biegunki

Brit Care Cat Cocco I’am Gourmand – 15 zł (7 kg) – tania karma na bazie kaczki i łososia, ale minusem jest to że ma sporo ziemniaków

Canagan – 30,5 – 36 zł [4 kg] – mięsna jest tańsza i ma lepszy skład niż rybna, dodatkowy bonus: kurczaki są z wolnego wybiegu

Farmina – 49,66 zł [1,5 kg] – karma z przeciętną jakością, ale wysoką ceną

Felidae Grain Free [ale tylko wersja Grain Free] – 26,32 zł [6,8 kg]

Feringa – 24,97 zł [6 kg] – polecam wersję mięsną, ogólnie mówiąc jest to jedna ze słabszych karm bezzbożowych, gdyż ma sporo ziemniaków i lignocelulozę (odpad w przemyśle drzewnym)

FirstMate [karma rybna] – 25,26 zł [ 5,5 kg]

Granata Pet – 22,9 – 23,9 zł [10 kg]

Naturea Lands – 33,7 zł [7 kg] – skład tej karmy jest bardzo dobry

Orijen – 26,39 – 28,37 zł [6,8 kg; rybny to ten droższy] – też karma o bardzo dobrym składzie

Oven Baked Tradition bezzbożowa – 43 zł [3,18 kg]

Porta 21 Feline Finest Sensible / Porta 21 Feline Finest Cats Heaven – 14,90 – 15,90 zł [10 kg] – należy do jednej z dwóch najtańszych karm bezzbożowych; karma Finest Cats Heaven wyróżnia się lepszym składem niż Finest Sensible

Porta 21 Wanted – 34 zł [2 kg] – karma o bardzo dobrym składzie, ale z wysoką ceną

Power of Nature Natural Cat [NIE Active Cat] – 23,26 zł [15 kg]

Pronature Holistic Duck & Orange – 34 zł [5,44 kg]

Purizon – 26,64 – 27,97 zł [7,5 kg]

Sanabelle No Grain – 13,88 zł [10 kg] – należy do najtańszych bezzbożowych karm i jakościowo też wypada słabiej, jednak i tak lepiej niż karmy ze zbożem

Taste of the Wild – 17,71 zł [6,8 kg] –bardziej polecam wersję mięsną od rybnej; tania karma, która smakuje wielu kotom

WildCat Etosha [oraz Ceetah i Karoo] – 41,66 zł [3 kg]

Ziwi Peak – 105 zł [400 g] – najlepsza z karm i nie zawerająca ziemniaków

2. KARMY UZUPEŁNIANE ZBOŻAMI

Karmy uzupełniane zbożami to tzw. średnia półka. Wybór karmy uzupełnianej zbożem jest niezrozumiały, gdyż karmy bezzbożowe są tańsze niż wiele karm zbożowych, a także są bardziej ekonomiczne, gdyż kot zjada mniej karmy dobrej jakości, ponieważ wcześniej czuje się najedzony. Jeśli już ktoś musi karmić kota karmą uzupełnianą zbożami to ostatecznie może wybrać coś z tej listy:

1st Choice – 25,65 zł [6 kg] – karma wysokiej jakości, zdecydowanie jedna z najlepszych na liście, jedynie obecność ryżu jest zbędna

Almo Nature Holistic – 17,58 zł [12 kg] – jedna ze słabszych karm na liście, zawiera sporo kurczaka, ale także ryż i gluten kukurydziany

Arden Grange – 26 zł [2,5 kg] – karma ze średniej półki i to jedna z lepszych, zawiera dużo kurczaka, ale także trochę ryżu i kukurydzy (nie zawiera glutenów)

Brit – 18,95 zł [2kg] \ 10,95 zł [8 kg trochę gorszego rodzaju] – z wyjątkiem Brit Cat Adult Sterilised [najtańsza i zawiera gluten] – jedna ze słabszych karm na liście, zawiera sporo zbóż

Enova – 20,66 – 23,99 zł [1,5 kg] – średnia, zawiera sporo ryżu i kukurydzy, a także gluten z ryżu

Eukanuba – 27 – 31 zł [2 – 4 kg] – wiele rodzajów karmy – dobra karma ze średniej półki zawierająca mięso i mączki zbożowe (bez glutenów)

Farmina Cimiao – 17,53 zł [15 kg] – najgorsza z karm zawartych na liście, w tej cenie jesteśmy w stanie kupić karmę bezzbożową

Felidae – 23,38 zł [6,8 kg] – dobra karma ze średniej półki

Fitmin – 16,50 – 18,50 zł [10 kg] – należy do słabszych karm na tej liście

Genesis – 23,65 – 24,38 zł [7,5 kg] – dobra karma ze średniej półki – zawiera mięso i mączki zbożowe (bez glutenów)

Leonardo – 27,54 zł [2kg] – dobra karma ze średniej półki – zawiera mięso i mączki zbożowe (bez glutenów)

Nutra Gold – 15 zł [3 kg] – dobra karma ze średniej półki – zawiera mięso i mączki zbożowe (bez glutenów)

Nutra Nuggets Gold [tylko ta! Nie ‚professional] – 16,38 zł [7,5 kg]; 17,99 [3 kg] – należy do jednej z lepszych na liście, zawiera sporo mięsa i nie zawiera kukurydzy i pszenicy (ale mamy za to ryż, jęczmień i owies)

Porta 21 Feline Finest Adult Cat – 13 zł [10 kg] – dobra karma ze średniej półki – zawiera mięso i zboża (zboża nie są w postaci mąki)

Power of Nature Active Cat – 23,26 – 25,26 zł [15 kg] – należy do jednej z lepszych na liście, bez glutenów, ale zawiera ryż

Pronature Original – 14 zł [20 kg!]; 20,38 zł [5,44 kg] – należy do jednej z lepszych na liście, zawiera kaszą jęczmienną (mniejsze zło)

Pro Pac – 23 – 25,39 zł [6,3 kg] – dobra karma ze średniej półki; te droższe rodzaje zamiast zboża mają dużo groszku

Sanabelle – 15 – 19,50 zł [10 kg] – posiada sporo zbóż, co klasyfikuje ją jako jedną ze słabszych na liście

Thrive – 43,73 zł [800 g] – bardzo wysoka i niekorzystna cena, gdyż karma jest przeciętna

3. KARMY Z PRZEWAGĄ ZBÓŻ

Warto zwrócić uwagę na to, że te karmy z niskiej półki mają takie same lub wyższe ceny niż ceny karm bezzbożowych!

Popularne karmy Royal Canin posiadają wiele rodzajów i niemalże wszystkie mają małą zawartość mięsa, a dodatkowo zawierają gluten kukurydziany i wiele innych zbóż, które są nieprzyswajalne dla kota. Są polecane przez gabinety weterynaryjne z tego powodu, że firma ta oferuje im korzystne warunki finansowe. Karmy bytowe Royal Canin mają wysokie ceny, a skład ich jest gorszy niż skład wszystkich karm bezzbożowych i zbożowych na powyższej liście. Uwaga ta nie dotyczy karm Royal Canin z serii weterynaryjnej.

Karmy typu Whiskas czy Kitekat oraz inne karmy dostępne w marketach nie są tu analizowane, gdyż ich skład jest fatalny. Zawierają one odpadki zbożowe, popiół, soję czy odpadki produkcyjne z rzeźni, i dlatego też należą do czarnej listy.

Oto lista karm, których absolutnie nie polecam: ANF Tami, Ami, Arion, Best Choice, Chudleys, Frank’s Pro Gold, Happy Cat, K-9 Feline Perfection, MERA CAT (Wahre Liebe), Monge, Nutram, Purina Pro Plan, Royal Canin karmy bytowe (wyjątkiem tu są weterynaryjne).

4. KARMY DLA OSÓB DOKARMIAJĄCYCH BEZDOMNE KOTY

Karmy znajdujące się na tej liście są gorszej jakości niż karmy uzupełniane zbożami, ale za to na pewno są lepsze niż karmy z czarnej listy, jak whiskas czy kitekat. te karmy są polecane wyłącznie osobom, które dokarmiają duże stada bezdomnych kotów. Jest to znalezienie pewnego kompromisu pomiędzy ceną, a jakością karmy. Oto tanie i w miarę możliwości dobre karmy:

Farmina Fun Cat – 5,94 zł [20 kg; na allegro można znaleźć nawet za 4,5 zł / 1 kg] – karma lepsza od whiskasa i bardzo tania

Farmina Matisse – 10 zł [20 kg] – karma ta ma wyśmienity stosunek ceny do jakości

Smilla – 10,2 zł [10 kg] – karma najlepsza w tej kategorii

5. CZARNA LISTA KARM

To już nie jest niska półka, a bardziej można by rzec że jedzenie śmieciowe, którego nie należy dawać kotom. Nie dajcie się zwieść atrakcyjnym nazwom tych karm w których króluje zboże. Do karm na czarnej liście należą:

Animonda Rafine, Bellamy, Brekkies, Canun Gatos, Catessy, Chicopee, Felix, Friskies, Josera, Katty, Lara (Bento Kronen), Oke Cat, Perfect Fit, Purina Cat Chow, Purina One (najlepsza z czarnej listy), Willowy Gold, Whiskas, Kitekat i wszystkie karmy dostępne w marketach.

6. KARMY Z NAJGORSZYM STOSUNKIEM CENA / JAKOŚĆ

Niezmiernie wysokie ceny za kiepską jakość wyróżniają karmy na tej liście. Karmy te mają dużą zawartość glutenów roślinnych lub innych nieprzyswajalnych dla kota składników. Większość z tych karm jest gorsza niż karmy z listy „Karmy uzupełniane zbożami”.

Animonda Vom Feinsten Deluxe – 40,4 zł / 1 kg [paczka 250g] – w składzie zboża i gluten kukurydziany

BiOMiLL – 32,3 zł / 1 kg [worek 10 kg] – w składzie znajduje się gluten kukurydziany

Forza 10 – 40-42 zł / 1 kg [worek 1,5-2 kg] – zboża królują w tej karmie

Grau – 24-39 zł / 1 kg [puszki 2,5 – 5 kg, różne rodzaje] – kolejna karma z dużą ilością zbóż

Hill’s Nature’s Best – 39 zł / 1 kg [worek 2 kg] – ponownie gluten kukurydziany

Mastery – 34,27 zł / 1 kg [worek 3 kg] – białka kukurydzy w składzie (inaczej gluten)

Nova Foods – 32-35 zł / 1 kg [worek 2 kg] – głównym składnikiem tej karmy jest mączka z groszku

Specific Cat – 26,5 zł / 1 kg [worek 7,5 kg] – katastrofalny skład, gdzie jedynym dodatkiem pochodzenia zwierzęcego jest odrobina tłuszczu nieokreślonego pochodzenia

Thrive – 43,73 zł / 1 kg [opakowanie 800 g] – w składzie tej karmy ryż, jęczmień czy owies…

PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI

Nie stać mnie na lepszą karmę.
Lepsza karma wcale nie oznacza wyższej ceny, a co więcej – lepsza karma okazuje się często dużo tańsza. patrząc na ceny karm, możemy zobaczyć że kilogram karmy bezzbożowej dobrej jakości można nabyć już w cenie 15-17 zł. Możemy porównać to do karm typu np. Perfect Fit czy Royal Canin, których skład opiera się na zbożach. Dodatkowo, kot by się najeść potrzebuje mniej karmy dobrej jakości niż karmy niskiej jakości, w związku z tym będzie zjadał mniej karmy bezzbożowej niż zjada obecnie karmy ze zbożami. Efekt działania tej karmy będzie widoczny również w kuwecie w postaci, gdzie zużyjemy mniej żwirku, a kuweta będzie mniej śmierdzieć. No i nie możemy zapomnieć o sprawie oczywistej, a mianowicie o tym że zdrowa karma zwiększa szanse na długie i zdrowe życie kota, co skutkuje mniejszymi wydatkami na weterynarza.

Nie kupię od razu 10 czy 15 kg karmy.
Kupienie dużego worka z karmą to rozsądny wybór. Kwestią kluczową jest przechowywanie karmy, dlatego warto zakupić szczelne, plastikowe pojemniki na karmę. Jest to jednorazowy wydatek, który z pewnością się zwróci, i to wielokrotnie. Podczas kupowania dużego worka z karmą, musimy sprawdzić datę ważności, a następnie przesypujemy karmę do pojemnika, gdzie możemy ją przechowywać aż do 3 miesięcy. Trzeba skalkulować ile karmy zjada nasz kot w ciągu miesiąca, a następnie zakupić worek odpowiedniej wielkości. Istnieje też możliwość zakupu karmy do spółki z sąsiadem, co też wpłynie korzystnie na dietę jego kota. Bywa czasami że w ramach promocji taki pojemnik bywa dodawany do karmy. W przypadku braku promocji polecam pojemniki PetLife (taniej niż na stronie producenta, znajdziemy je na allegro). Pojemniki które są asygnowane jako „pojemnik na proszek do prania” zazwyczaj nie nadają się do przechowywania karmy, gdyż są nieszczelne.

Mój kot nie tknie lepszej karmy i jada tylko whiskasa / kitekata (lub inną śmieciową karmę).
Kot który został nauczony jeść śmieciowe jedzenie może nie chcieć jeść nic innego. Aby wprowadzić nową karmę do menu kota, należy to robić stopniowo – mieszając ją z karmą dotychczas podawaną. Z czasem należy zwiększać ilość lepszej karmy, a wycofywać karmę słabej jakości. W ten sposób ochronimy kota przed biegunkami czy zaparciami, które to mogły by się pojawić przy gwałtownej zmianie diety.

Kot mojej sąsiadki dożył 15 lat, a jadł całe życie whiskasa.
Czasami trzeba mieć dużo szczęścia by dożyć późnego wieku mimo niezdrowego odżywiania, podobnie jak np. nałogowy palacz, który dożywa setki. Zdarzają się takie pojedyncze przypadki, co wcale nie oznacza że palenie papierosów jest zdrowe. Koty karmione śmieciową karmą mają wiele, różnego rodzaju problemów zdrowotnych, taki jak biegunki, otyłość, cukrzyca, problemy z nerkami czy wątrobą, a także wiele innych problemów wynikających ze złego odżywiania. Często nie wiemy o tych problemach kota, gdyż osoby żywiące kota śmieciowym żarciem rzadko przeprowadzają badania diagnostyczne kota.

Czy należy podawać kotu tylko suchą karmę? Co z domowego jedzenia można podawać kotu?
Z „naszego” jedzenia koty mogą dostawać:
– surowe mięso (byle nie wieprzowe, wypada też unikać wątróbki)
– gotowane mięso (nie smażone i nie pieczone, a także bez przypraw)
– nabiał niesłodzony (w niewielkich ilościach; jogurt naturalny, ser biały, śmietanka, ale nie mleko, gdyż koty nie trawią laktozy)
– surowe żółtko jaj
– gotowane żółtko i białko jaj
– gotowane lub sparzone ryby (nie surowe, nie smażone i nie pieczone)
– jako przysmak odrobina tuńczyka z puszki lub wędzonej ryby (ale rzadko)

Czy należy podawać kotu karmy mokre (puszki, saszetki)?
Nie polecam puszek czy saszetek. Zawierają one zazwyczaj 4-30% produktów pochodzenia zwierzęcego (czasem mięso), a reszta to różne zboża, soja, odpadki roślinne, popiół i woda. Cena za 100g takiego produktu to zazwyczaj 2 do 6 zł, co wychodzi 20-60 zł za kilogram. Spoglądając na ceny mięsa gdzie 1 kg filetów drobiowych kosztuje 15-20 zł, 1 kg gulaszu wołowego 25-30 zł, a 1 kg serc drobiowych poniżej 10 zł możemy dojść do prostego wniosku co się bardziej opłaca, a co nie.

Mięso dla kotów powinno się pokroić na drobne kawałki lub poprosić w sklepie o zmielenie konkretnego kawałka, a następnie zapakować mięso do foliowych woreczków w postaci jednorazowych porcji i zamrozić. Potem jedyne co trzeba zrobić to rozmrozić i podać kotu dzienną porcję.

Wołowina (czyli tzw. czerwone mięso), która zawiera dużo tauryny jest najlepsza dla kotów. następnie w dalszej kolejności jest drób, a nas ostatnim miejscu plasują się podroby. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że i tak lepiej dawać kotu podroby, niż nie dawać żadnego mięsa. Kotu wystarcza zazwyczaj 70-150 g mięsa dziennie i wielkość zjadanej porcji zależy od wieku kota, jego wielkości, a także od rodzaju suchej karmy którą dostaje).

Istnieją puszki i saszetki posiadające więcej niż 30% mięsa, jednak ich ceny są horrendalne.

Mój kot nie rusza mięsa. Czy mam go karmić tylko karmą suchą?
Podawanie kotu wyłącznie suchej karmy może stać się problemem, który niekorzystnie odbije się na zdrowiu kota (przede wszystkim na nerkach). Mokra karma zawiera ok 70-80% wilgoci, co sprawia że taka karma to także dodatkowa porcja picia dla kota. Jeśli kot nie przekona się do mięsa, należy kupić najlepszą karmę bezzbożową i podawać mu ją na codzień. Dodatkowo można podawać kotu puszki czy saszetki, które kot lubi. W ten sposób dostarczymy kotu białko z mięsa, a dodatek w postaci śmieciowego jedzenia (puszki czy saszetki) pogorszy jego dietę w niewielkim stopniu. Najlepiej jest wybierać puszki/karmy z dużą zawartością mięsa (ale nie „produktów pochodzenia zwierzęcego”) i podawać je jako przysmak. Karmą bytową w tej sytuacji jest bezzbożowa karma sucha. Patrząc na to z drugiej strony – kot który dostaje dobrej jakości mięso (wołowinę, kurczaka), może dostawać suchą karmę gorszej jakości. W tym przypadku kot z mięsa czerpie białka, a sucha karma jest dla niego przysmakiem i wypełniaczem, a także trochę uzupełnia mikroelementy i błonnik. W takiej sytuacji ważne jest by często podawać zawierającą dużo tauryny – wołowinę, a podroby nie powinny stanowić więcej niż 25% podawanego mięsa.

Artykuł został opracowany na podstawie artykułu zawartego wcześniej na tej stronie przez poprzednią właścicielkę tego serwisu i umieściłem go tutaj, gdyż uznałem go za bardzo wartościowe źródło wiedzy na temat żywienia kotów. W związku z tym proszę nie zwracać się do mnie z pytaniami na temat żywienia kotów, gdyż nie jestem w stanie udzielić fachowych informacji na ten temat.