Drapaki dla kotów


Większość kociąt w ciągu kilku pierwszych tygodni lub miesięcy życia nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by zachować czystość i zdrowie. Ważniejszym celem pielęgnacji młodych kotów, zwłaszcza ras wymagających takich zabiegów w życiu dorosłym, jest przyzwyczajenie ich do czesania, kąpania i oglądania pod różnymi względami, a zwłaszcza do drapaka dla kotów Kraków. Koty poddane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym w młodości zwykle dużo lepiej znoszą je, gdy dorosną, a wówczas sprzedaż drapaków dla kotów Kraków umożliwi nabycie drapaka czyszczącego tak dobrze, że kot z chęcią będzie wskakiwał na kolana i łasił się, by tylko doświadczyć tego przyjemnego uczucia na własnym futerku.

W pielęgnowaniu kota największą przeszkodą jest strach. Choćbyśmy z jak największą starannością dobrali kociakowi drapak – specjalnie wyprofilowany z miękkim zakończeniami do masowania – to i tak może potraktować ów nieznajomy przedmiot jak jakieś narzędzie tortur, od którego trzeba trzymać się z daleka. Cała sztuka polega na zapoznaniu kota z drapakiem w taki sposób, żeby się drapaka najmniej obawiało. Pierwsze doświadczenie kotka z zabiegami pielęgnacyjnymi będą rzutowały na jego zachowanie w przyszłości, przy czym warto zawsze i ciągle powtarzać, że nie wolno stosować przymusu.

Niewykluczone, że przystępując do zabiegów pielęgnacyjnych, będziemy musieli stawić czoła także własnym obawom. Być może martwimy się, czy nie zranimy naszego pupila drapiąc drapakiem, lub też boimy się że to kot będzie agresywny wobec przedmiotu i nas samych. Możemy nawet się obawiać, że kot przestanie nas lubić, uznając nas za winowajców całego zamieszania. Jakiekolwiek by były nasze wątpliwości, najlepiej je rozwiać poprzez dokształcenie się przed przystąpieniem do wszelkich czynności pielęgnacyjnych z użyciem drapaka dla kotów Kraków.

Obaw związanych z zabiegami pielęgnacyjnymi należy się pozbyć, uwalniając od nich także kota. Jako że najważniejszym celem pielęgnacji jest stworzenie pozytywnych doświadczeń, możemy skupić się bardziej na komforcie naszego pupila niż na konkretnych efektach. Niezależnie od tego, zapoznajmy kota z drapakiem Kraków – połóżmy drapak przed kotem. Zachęćmy kota do sprawdzenia, co to jest, ale nie zmuszajmy do dotykania drapaka. Już sam fakt, że zbliży się do drapaka będzie bardzo pozytywne. Spróbujmy następnie wziąć kota na kolana i bardzo powoli zacząć go drapać.