Zachowanie po kastracji i antykoncepcja


Zachowanie kota po kastracji nie musi odbiegać od tego przed. Natomiast nie będzie on już tak gorliwie dbał o terytorium i walczył o nie z innymi kotami, zwierzę będzie bardziej przyjazne i posłuszne. Kot będzie spędzał więcej czasu w domu, zakończy się również pewien etap w życiu samca związany z obsikiwaniem wybranych miejsc swojego terytorium.

Zauważa się pewną tendencję, że koty kastrowane tracą zainteresowanie i rezygnują z pewnych działań, które cechują koty niekastrowane. Kot tym samym będzie potrzebował mniej pokarmu i więcej spał.

Istnieje możliwość kociej antykoncepcji poprzez podawanie specjalnych tabletek. Są też pewne minusy związane z nadmiernym apetytem, otyłością i ospałością. Mogą też być problemy behawioralne. Są to bez wątpienia wady antykncepcji, które podkreśla fakt że dochodzi czasem do schorzeń macicznych.

Istnieją tabletki antykoncepcyjne podawane po stosunku. Jest to zastrzyk hormonalny dokonywany przez weterynarza. Reakcja organizmu samicy jest taka, jakby ciąży nie było i kotka ponownie ma ruję. Należy zaznaczyć, że w środowisku weterynarzy są zagorzali przeciwnicy tej metody, z uwagi na skutki oboczne np. ropień macicy.