Świerzbowiec uszny


Świerzbowiec uszny są to częste kocie pasożyty.

Do objawów zakażenia świerzbowcem należy uporczywe drapanie uszu przez kota. Uszy zaczynają być pokryte czarnymi plamkami, co oznacza że kot ma świerzbowca i przy pomocy drapania zaspokaja świerzbienie. Do groźnych konsekwencji zakażenia świerzbowcem należy przenoszenie się pasożytów wgłąb kanału usznego i co gorsza jest w stanie zaatakować ucho środkowe, czyli również błędnik, który odpowiada za zmysł równowagi u kota. Najlepszym dowodem na to że kot jest zaatakowany świerzbowcem jest wtedy utrata równowagi u kota.

Jeśli mamy do czynienia ze świerzbowcem u kota domowego wówczas wiele wskazuje na to że zaraził się on od gryzoni. Można więc u kota domowego domniemywać że kontakt z gryzoniem odbył się w domu, więc mamy gryzonie.

Nieodzowna wydaje się być reakcja weterynaryjna. Ostatecznym syndromem choroby jest utrata równowagi, więc sprawa jest poważna. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że świerzbowiec przenosi się na inne zwierzęta domowe.i nie powinno się czekać na podobne objawy u innych zwierząt, tylko reagować weterynaryjnie.

Krople do uszu przepisane przez weterynarza mogą być dobrym remedium na wczesne fazy zakażenia świerzbowcem. Natomiast w przypadku zaawansowanej choroby weterynarz przepisuje zwykle leki przeciwzapalne. Wczesne stadium choroby gwarantuje nam, że jesteśmy w stanie załatwić sprawę bezproblemowo. W przeciwnym razie będzie potrzebna otoskopia – badanie specjalnym przyrządem do sięgania wgłąb ucha.