Rutynowe diagnozy właściciela

Dzięki obserwacji kota, dzięki tym zwykłym, codziennym spojrzeniom na niego, jesteśmy po jakimś czasie zdolni do tego, aby zauważyć groźne anomalie. Wówczas jesteśmy w stanie zdiagnozować chorobę i pozwolić weterynarzowi na leczenie. Wczesne zauważenie problemu zapobiega późniejszym komplikacjom. Weterynarz jest w stanie ocenić stan zdrowia, jednak rolą właściciela jest, aby kot w porę znalazł się u weterynarza.

Zdrowy kot dobrze wygląda. Nie jest absolutnie znudzony, ale zainteresowany tym co dzieje się wokół. Futro miękkie i lśniące jest funkcją skóry, która powinna być czysta, jędrna i elastyczna. Do zadań właściciela należy wykrycie świerzbu, wszelkich zgrubień, łupieżu, ran i pasożytów.

Jeśli kot nie chce jeść i jeśli zwraca jedzenie lub ma zbyt luźny lub zbyt twardy stolec oraz zaburzenia w oddawaniu moczu potrzeba zgłosić kota do weterynarza.

Kot zdrowy poddaje futro stałym zabiegom pielęgnacyjnym. Z kolei chory kot czynności higieniczno-sanitarne całkiem zaniedbuje, wyglądając wkrótce niechlujnie. Powody mogą być dwa: po pierwsze ból pyszczka, po drugie stawy zesztywniały lub oznaki artretyzmu. Jeśli samica przestała pielęgnować swoje narządy płciowe, możemy spodziewać się choroby wydzieliny genitaliów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*