Niewydolność nerek


U starszych kotów najczęstszym schorzeniem jest niewydolność nerek. Tutaj można rozróżnić kilka ras kotów, które mają skłonność do choroby nerek. Na nerkach pojawiają się z biegiem życia torbiele, które w dużej ilości obciążają pracę nerek.

Niewydolność nerek może wynikać z niedoborów płynów. Nienasycone pragnienie to błahy, ale jednak powód dla którego rozrastają się torbiele. Na skutek takiej diety pojawiają się wymioty, anemia, biegunka, cuchnący oddech, utrata apetytu oraz utrata wagi.

Jeśli nefrony, czyli części nerek które usuwają zbędne produkty krwi przestają należycie funkcjonować pojawia się chroniczna niewydolność nerek. Sprawa jest wówczas bardzo poważna, ponieważ dochodzi do nieodwracalnych zmian, a szanse wyleczenia są małe. Zaznaczyć i podkreślić należy, że schorzenie jest dużo częstsze u starszych kotów natomiast praktycznie nie pojawia się u kotów mających mniej niż 5 lat.

Każda zwłoka z kontaktem weterynaryjnym zagraża życiu, więc jeśli tylko pojawią się wstępne podejrzenia o niewydolność nerek naszego kota powinna zostać priorytetem lekarskim naszego weterynarza.

Leczenie niewydolności nerek dotyczyć może intensywnej opieki lekarskiej. Kotu dozowana jest kroplówka, ponadto weterynarz musi rozpisać odpowiednią dietę połączoną ze specjalnym trybem życia – spokojnym. Marne są rokowania kota zaniedbanego z niewydolnością nerek. Praktyczny scenariusz oznacza śmierć.